Փաշինյանը և ԵԱՏՄ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները հանդիպել են Ղազախստանի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների հետ հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Ղազախստանի նախագահը ողջունել է ԵԱՏՄ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներին և հույս հայտնել, որ Նուր-Սուլթանում ընթացող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը կանցնի արդյունավետ:
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է, որ Ղազախստանի նախագահը ճիշտ է նկատել` այսօրվա նիստը, հանդիպումը համընկնում է աշխարհաքաղաքական իրավիճակի կտրուկ սրման հետ: «Ակնհայտ է, որ մենք գտնվում ենք զգայուն ժամանակահատվածում, աշխարհաքաղաքական զգայուն տեկտոնական գործընթացներում, և այս համատեքստում, իհարկե, Եվրասիական տնտեսական միությունը կարևոր ֆորմատ է, որպեսզի զարգացնենք մեր երկրների տնտեսությունները:
Իհարկե, ակնհայտ է, որ պատժամիջոցների գործողություններն ակնհայտ ազդեցություն կունենան եվրասիական տարածաշրջանում տնտեսական մթնոլորտի վրա, և այս առումով, մենք պետք է քննարկենք, թե ինչպիսի օպերատիվ որոշումներ պետք է ընդունել, որպեսզի այդ բացասական ազդեցությունները լինեն նվազագույն և եթե հնարավոր է, շրջանցել դրանք, իրականացնելով համապատասխան քայլեր:
Դուք ճիշտ ասացիք` 2021 թվականի արդյունքները Եվրասիական տնտեսական միության համար բավականին դրական են, որովհետև սկզբունքորեն նախորդ տարին արդեն ճգնաժամային էր, բայց առևտրատնտեսական կապերի ընդհանուր ծավալը ԵԱՏՄ-ի ներսում, առևտրաշրջանառությունն աճել է, ինչը բավականին դրական ազդակ է բոլորիս համար»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ առկա է Եվրասիական տնտեսական տարածաշրջանի ընդլայնման ներուժ: «Կան դիտորդ պետություններ, որոնց հետ բավականին արդյունավետ համագործակցում ենք: Առկա է նաև որոշակի հետաքրքրություն այլ երկրների կողմից` սերտացնելու կապերը Եվրասիական տնտեսական միության հետ: Կարծում եմ` սա ընդհանուր առմամբ դրական գործընթաց է և հույս ունեմ, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը, մեզ բոլորիս կհաջողվի իրականացնել այնպիսի քաղաքականություն, որպեսզի ընթացիկ իրավիճակներում ԵԱՏՄ-ն որպես տնտեսական հարթակ ամրապնդվի և շարունակի ազդակ հաղորդել մեր երկրների տնտեսությունների զարգացմանը»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:

Pashinyan and the Heads of Government of the EEU Countries Met with the President of Kazakhstan
Prime Minister Nikol Pashinyan and the Heads of Government of the EEU member states met with the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
The President of Kazakhstan welcomed the heads of delegations of the EEU countries and expressed hope that the sitting of the Eurasian Intergovernmental Council in Nur-Sultan will be fruitful.
In his speech, Prime Minister Pashinyan, in particular, noted that the President of Kazakhstan was right in noting that today's sitting coincides with the drastic aggravation of the geopolitical situation. "It is obvious that we are in a sensitive period, in sensitive geopolitical tectonic processes, and in this context, of course, the Eurasian Economic Union is an important format to develop the economies of our countries.
Of course, it is obvious that sanctions will have a clear impact on the economic climate in the Eurasian region, and in this regard, we need to discuss what operative decisions we should make to minimize these negative consequences and if possible, bypass them by taking appropriate steps.
You are right. The results of 2021 are quite positive for the Eurasian Economic Union, because, in fact, last year was already a crisis year, but the total volume of trade and economic ties within the EEU, trade turnover has increased, which is quite a positive signal for all of us," the Prime Minister of Armenia said.
Nikol Pashinyan stressed that there is a potential for expansion of the Eurasian economic region. "There are observer states with which we cooperate quite effectively. There is also some interest from other countries to strengthen ties with the Eurasian Economic Union. I think this is a generally positive process, and I hope that the Eurasian Economic Union, we all will succeed in implementing a policy that in the current situation will strengthen the EEU as an economic platform, will continue to give impetus to the development of the economies of our countries," PM Pashinyan said.