Եթե մտավորականները ժամանակին պահանջեին ԼՂ հարցը լուծել փոխզիջումների հիման վրա, ժողովուրդն այսօր ողբալի վիճակում հայտնված չէր լինի․ Լևոն Տեր-Պետրոսյան
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն անդրադարձել է այսօր 80 մտավորականների՝ միջազգային հանրությանն ու ՀՀ իշխանություններին ուղղած ուղերձին։
«Այսօր, մարտի 2-ին, մամուլում հրապարակվել է Հայաստանի ութսուն մտավորականների (ակադեմիկոսներ, ԳԱԱ թղթակից անդամներ, գիտությունների դոկտորներ, թեկնածուներ եւ այլն) դիմումը՝ ուղղված միջազգային հանրությանը, Մինսկի խմբի համանախագահներին, ինչպես նաեւ ՀՀ գործադիր եւ օրենսդիր իշխանություններին, կոչ անելով «անհապաղ» քայլեր ձեռնարկել ղարաբաղյան հակամարտության լուծման գործընթացը վերսկսելու եւ Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքները դեօկուպացնելու, հայրենազրկված քաղաքացիներին իրենց բնակավայրերը վերադարձնելու համար։
Ներողություն խնդրելով անհամեստությանս համար, մեծարգո մտավորականներին կհորդորեի ընթերցել Ավետիք Իսահակյանի հուշերի հետեւյալ հատվածը.
«Շատ տարիներ Կովկասից բացակայելուց հետո, երբ վերստին դարձա հայրենիք, իմ հին բարեկամ Լեոյին տեսա Երևանում: Վաղաժամ ծերացած գտա նրան և առողջությունը խաթարված, սակայն հոգեպես Ղարաբաղի լեռների նույն կաղնին էր: Մինչև ուշ գիշեր, նստած գրասեղանի առաջ, զրույց էինք անում: Նրա զարհուրելի հիշողությունը, որ բնավ թառամած չէր, ողողում էր կարծես ինձ: Պատմում էր մանկությունից, Շուշուց, Ղարաբաղի հնից ու նորից, մելիքների, կաթողիկոսների, խաների կյանքից, պատերազմներից, գրողներից, հեղինակներից, գրքերից ու գրքերից, և հազար դեպքեր, դեմքեր, անցքեր, անձեր, անեկդոտներ։…
Մեծ պատերազմում հայ ժողովրդի կրած սարսափն ու աղետը դառնությամբ լցրել էին նրա հոգին: Այդ անհնարին վշտի ծանրությունից փշրվել էր նա: «Հայության վիշտը ես միայն գերեզմանի մեջ կմոռանամ: Բայց ո՞վ է մեղավորը,-ասում էր նա ինձ,- մենք ենք մեղավորը, մենք՝ մտավորականներս, գործիչներս, դու, ես և բոլոր նրանք»: Մեր ժողովուրդը մեղավոր չէ: Այլ մենք, որ այնպես հիմար եղանք, տգետ, որ հավատացինք շահամոլ, դրամատիրական-բուրժուական Եվրոպային, որի համար գաղութների ոչխարների կյանքը ավելի արժեք ունի, քան հայերը, քան փոքր ճնշված ազգերը: Մենք, որ երեխաների պես հավատացինք լուսավոր մարդկության խղճմտանքին, մարդկայնությանը, վաճառվող միջազգային մամուլին, բորենի, շնական դիպլոմատներին… Մենք, պոռոտախոսներս, մեծ խոսողներս, մենք, որ ստեղծեցինք և սնուցինք կուսակցություններ, որոնց մեջ մարմնացավ հայ մտավորականների պոռոտախոսությունը, պարծենկոտությունը և եղեռնական տգիտությունը» (Ավետիք Իսահակյան, «Իմ հուշերից» 1933թ.)։
Իմ խորին համոզմամբ, եթե խնդրո առարկա ուղերձը ստորագրած մտավորականները, հետեւելով Լեոյի իմաստությանը, ժամանակին քաջություն ունենային Հայաստանի իշխանություններին հրապարակայնորեն դիմել Ղարաբաղի հարցը փոխզիջումների հիման վրա լուծելու պահանջով, մեր ժողովուրդն այսօր, հաստատաբար, այսպիսի ողբալի վիճակում հայտնված չէր լինի», -նշել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:

Левон Тер-Петросян отреагировал на заявление представителей интеллигенции
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян  отреагировал на заявление около 80 представителей интеллигенции, в котором содержится призыв к властям Армении и международному сообществу возобновить переговорный процесс по карабахскому урегулированию, передает News.am.
"Сегодня, 2 марта, в прессе было опубликовано обращение восьмидесяти армянских представителей интеллигенции (академиков, членов-корреспондентов НАН, докторов наук, кандидатов и др.) к международному сообществу, сопредседателям Минской группы, а также исполнительной и законодательной власти Армении с  призывом принять меры для возобновления процесса урегулирования карабахского конфликта и деоккупации оккупированных территорий Арцаха, возвращения граждан, потерявших родину,  в их дома.
"После долгих лет отсутствия на Кавказе, когда я вернулся на родину, я увидел в Ереване своего старого друга Лео. Я нашел его преждевременно  постаревшим,  здоровье пошатнулось, но в душе он был таким же дубом в горах Карабаха. Мы разговаривали за столом до поздней ночи. Он рассказывал  о своем детстве, Шуши, старом и новом Карабахе, жизни меликов, католикосов, ханов, войнах, писателях....
Ужас и трагедия армянского народа в Великой войне наполнили его душу. Он был раздавлен тяжестью этого невыносимого горя. "Только в могиле я забуду  это горе. Но кто виноват? — сказал он мне – Мы виноваты, мы представители интеллигенции, деятели, я и ты, и все они. Наш народ невиноват.  А мы, настолько глупые, невежественные, что поверили в эгоистичную, драматически-буржуазную Европу, для которой жизнь овец  дороже жизни армян, маленьких угнетенных народов. Мы, которые как дети,  верили  в совесть просвещенного человечества,  продажную международную прессу, собачьих дипломатов
Мы, создавшие, взрастившие партии, в которых воплотилась спесь, хвастовство, геноцидное невежество армянской интеллигенции"".  Исаакян, "Из моих воспоминаний" (1933).
Я глубоко убежден, что если бы интеллигенция, подписавшая данное послание, прислушалась к мудрости Лео, набралась смелости публично обратиться к властям Армении с просьбой решить карабахский вопрос на основе компромиссов, наш народ не оказался бы в таком плачевном положении сегодня".