Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին՝ Հռոմի քահանայապետ ընտրվելու տարեդարձի առթիվ:
«Ձերդ Սրբություն,
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ ջերմագին շնորհավորանքներն եմ հղում Ձեզ՝ Հռոմի քահանայապետ ընտրվելու տարեդարձի կապակցությամբ։
Խորապես շնորհակալ ենք աշխարհում խաղաղությանը և արդարությանը միտված՝ Ձերդ Սրբության աղոթքների, ուղերձների և մեր միջպետական կապերի շարունակական ամրապնդման հարցում աջակցության համար։ Այս տարի լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որոնք խարսխված են դարերի խորքից եկող քրիստոնեական արժեհամակարգի, ընդհանուր պատմական և հոգևոր ժառանգության վրա:
Մեծապես երախտապարտ ենք, որ Ձերդ Սրբության ուշադրության ներքո եք պահում նաև Արցախյան պատերազմի հումանիտար հետևանքները, որոնք պահանջում են շուտափույթ լուծում՝ տարածաշրջանային խաղաղ համագոյակցության ամուր հիմքեր ստեղծելու համար:
Մաղթում ենք Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություն` Տիեզերական եկեղեցու նվիրական առաքելությունը երկար տարիներ առաջնորդելու համար։

Пашинян направил поздравительное послание Папе Франциску
Премьер-министр Никол Пашинян по случаю годовщины избрания Папой Римским направил поздравительное послание его Святейшеству Папе Римскому Франциску.
От имени армянского народа и от себя лично сердечно поздравляю Вас по случаю годовщины избрания Папой Римским.
Мы глубоко благодарны Вашему Святейшеству за направленные на установления мира и справедливости во всем мире молитвы, послания и поддержку в вопросе постоянного укрепления наших межгосударственных связей. В этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Святым Престолом. Эти отношения зиждутся на многовековых христианских ценностях, общем историческом и духовном наследии.
Мы очень благодарны Вам за то, что Ваше Святейшество держит в центре внимания также гуманитарные последствия Арцахской войны, которые требуют скорейшего решения, чтобы заложить прочную основу для регионального мирного сосуществования.