Ուկրաինայի օդուժն ու ՀՕՊ համակարգը գրեթե ոչնչացված են. Շոյգու
Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության առաջին փուլի հիմնական խնդիրները կատարված են. գործողության ընթացքում Ուկրաինայի զինված ուժերին զգալի վնաս է հասցվել։ Այս մասին երեքշաբթի կայացած ժողովի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախ՝ Ուկրաինայի տարածքում ռուսական զինված ուժերի հատուկ ռազմական գործողության ընթացքի մասին. ընդհանուր առմամբ, գործողության առաջին փուլի հիմնական խնդիրները կատարված են։ Ուկրաինայի զինված ուժերի մարտական ներուժը զգալիորեն կրճատվել է, ինչը հնարավորություն է տալիս հիմնական ուշադրությունն ու հիմնական ջանքերը կենտրոնացնել գլխավոր նպատակին՝ Դոնբասի ազատագրմանը: Նվաճել ենք օդային գերակայություն: Գրեթե ոչնչացված են օդուժը և հակաօդային պաշտպանության համակարգը»,- ասել է նա։
Շոյգուն հայտնել է, որ 152 ինքնաթիռներից, որոնք մինչ գործողության մեկնարկը եղել են Ուկրաինայի զինված ուժերի մարտական կազմում, ոչնչացվել է 123-ը, 149 ուղղաթիռից՝ 77-ը, հեռահար և միջին հեռահարության ՀՕՊ 180 համակարգերից 152-ը:

Main Goals of First Stage of Special Military Operation in Ukraine Accomplished: Shoigu
The main goals of the first stage of the special military operation in Ukraine have been accomplished, Ukraine’s armed forces sustained substantial losses, Russian Defense Minister Sergey Shoigu said at a teleconference on Tuesday, TASS reports.
"First, about the special military operation of Russia’s armed forces on Ukrainian territory. Overall, the main goals of the first stage have been accomplished. The combat potential of the Ukrainian armed forces has significantly decreased which allows to focus the main attention and main efforts on achieving the main goal - the liberation of Donbass," he said.
According to his assessment, "Ukraine’s armed forces have sustained substantial losses." "Air supremacy has been achieved. The air force and the air defense system have been practically eliminated," the defense minister noted.
He reported that out of 152 warplanes the Ukrainian armed forces had before the start of the operation, 123 have been eliminated, as well as 77 helicopters out of 149 and 152 long-and medium-range ADMS out of 180.
"The country’s naval forces have ceased to exist. Significant losses were sustained by all the units of ground and air assault troops," he noted.