Վարչապետն ընդունել է ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է պատվիրակության այցը Հայաստան և հույս հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի հայ-բրիտանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական ասպարեզում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է ընլայնելու փոխգործակցությունը Մեծ Բրիտանիայի հետ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ուղղություններով:
Թիմ Լոութընը համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական մակարդակով համագործակցությունն առաջիկայում կշարունակի ամրապնդվել և իրենք կներդնեն բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական կապերի խորացմանը: Նա կարևորել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներն ու համոզմունք հայտնել, որ դրանց արդյունավետ իրականացումը կնպաստի Հայաստանի հետագա առաջընթացին:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Վարչապետ Փաշինյանն իր դիտարկումներն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ և ընդգծել միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ապակառուցողական գործողություններին: Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Արցախում ադրբեջանական գործողությունների հետևանքով առաջացող հումանիտար խնդիրներին, Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանագության ոչնչացման քայլերին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծման և սահմանազատման, տարածաշրջանային ապաշարջափակման հնարավորություններին, ինչպես նաև հայ-թուրքական երկխոսությանը:

Пашинян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства Тимом Лоутоном
Премьер-министр отметил важность визита делегации в Армению, выразив надежду, что он придаст новый импульс дальнейшему развитию армяно-британских отношений, в том числе на межпарламентской арене. Никол Пашинян отметил, что правительство Армении заинтересовано в расширении сотрудничества с Великобританией в политической, экономической, культурной и других сферах.
Тим Лоутон выразил уверенность, что сотрудничество на парламентском уровне и впредь будет укрепляться, и они приложат все усилия, чтобы способствовать углублению двусторонних политических и экономических связей. Он подчеркнул важность демократических реформ в нашей стране и выразил уверенность, что их эффективная реализация будет способствовать дальнейшему прогрессу Армении.
Была затронута ситуация на Южном Кавказе, в частности, вокруг Нагорного Карабаха.
Премьер-министр Пашинян представил свои наблюдения по происходящим вокруг Нагорного Карабаха процессам и подчеркнул важность адекватного ответа международного сообщества на деструктивные действия Азербайджана. Глава правительства коснулся возникших вследствие действий Азербайджана гуманитарных проблем в Арцахе, шагов Баку по уничтожения армянского культурного наследия на оказавшихся под контролем вооруженных сил Азербайджана территориях, вопросов демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, а также армяно-турецкого диалога.