Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ներգավվել այդ թվում որպես Մինսկի խմբի համանախագահ. դեսպանատուն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ներգրավվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցություններին երկկողմ ձևաչափով և նույն կերպ մտածող գործընկերների հետ, այդ թվում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ տևական և համապարփակ խաղաղության հարցում այդ երկրներին օգնելու նպատակով: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունից՝ արձագանքելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի մասին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին հայտարարությանը:
«Մենք ողջունեցինք Բրյուսելում ապրիլի 6-ին վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի միջև կայացած հանդիպումը, այդ թվում՝ խաղաղության բանակցությունների նախապատրաստման և սահմանների դելիմիտացիայի երկկողմ հանձնաժողովի ձևավորման դրական քայլը: Միացյալ Նահանգները շարունակում է հանձնառու լինել խաղաղ, ժողովրդավար և բարեկեցիկ ապագայի կերտմանը Հարավային Կովկասում: Ինչպես ապրիլի 5-ին երկու երկրների ղեկավարների հետ հեռախոսազրույցների ժամանակ նշել է պետքարտուղարը՝ մենք շարունակում ենք խրախուսել խաղաղության բանակցությունների շարունակումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև և վերահաստատում, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ներգրավվել երկկողմ ձևաչափով և նույն կերպ մտածող գործընկերների հետ, այդ թվում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ օգնելու այդ երկրներին տևական և համապարփակ խաղաղության հասնելու հարցում», - փոխանցել են ամերիկյան դեսպանությունից:

USA Ready to Engage, Including Through Its Role as an OSCE MG Co-chair – USA Responds to Lavrov’s Announcement
United States stands ready to engage bilaterally and with like-minded partners, including through our role as an OSCE Minsk Group Co-Chair, to help the countries find a long-term comprehensive peace, the US Embassy in Armenia told ARMENPRESS, commenting on the recent announcement of the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov about the Minsk Group Co-chairs’ format.
“We welcomed the April 6 meeting between Prime Minister Pashinyan and President Aliyev in Brussels, including positive momentum on preparations for peace talks and the formation of a bilateral commission on border delimitation. The United States remains committed to promoting a peaceful, democratic, and prosperous future for the South Caucasus region. As the Secretary emphasized in his recent calls with the two leaders on April 5, we continue to encourage further peace negotiations between Armenia and Azerbaijan and reiterate the United States stands ready to engage bilaterally and with like-minded partners, including through our role as an OSCE Minsk Group Co-Chair, to help the countries find a long-term comprehensive peace.”