ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան ԵՍՀԿ ՄԽ համանախագահության աշխատանքը վերսկսելու ազդակներ չեն հղել. Զախարովա
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ամերիկայի և Ֆրանսիայի համանախագահները ռուսական կողմին ազդակներ չեն ուղարկել Բաքվի և Երևանի միջև համապարփակ խաղաղության հասնելու համար այս մեխանիզմի աշխատանքը վերսկսելու իրենց պատրաստակամության մասին։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի՝ հինգշաբթի օրը տարածված մեկնաբանությունում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք նման ազդանշաններ չենք ստացել։ Չենք էլ ակնկալում»,- ասվում է գերատեսչության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով, դրանից հետո ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն մեծացրել են իրենց դիվանագիտական ​​գործունեությունը այս ուղղությամբ։
«Նման զուգադիպությունները պատահական չեն։Ինչպես և Բրյուսելի անթաքույց փորձերը՝  յուրացնելու հայտնի ռուս-ադրբեջանա-հայկական բարձր մակարդակի համաձայնությունները (Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանագծում և սահմանազատում, տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնում) և օրակարգը, որը նախորդ տարի առաջարկել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (հրատապ հումանիտար խնդիրների լուծում, Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստում)»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
Նա հավելել է, որ Մոսկվան հավատարիմ է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, ինչպես նաև 2021 թվականի հունվարի 11-ին և նոյեմբերի 26-ին կնքված եռակողմ համաձայնագրերին։
«Միևնույն ժամանակ վճռական ենք ամեն կերպ նպաստել խաղաղության պայմանագրի կնքմանը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, որոնց հետ մենք պատմականորեն կապված ենք բարեկամության, դաշնակցային և գործընկերային կապերով»,- հավելել է Զախարովան:

USA, France Have Not Expressed Readiness to Resume the Work of the Minsk Group Co-Chairs: Zakharova
The United States and France have not signaled their readiness to resume the works of OSCE Minsk Group Co-chairs, ARMENPRESS reports official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said.
"We have not received such signals, and don’t even expect”, reads the statement posted on the ministry's website.
Zakharova explained that Washington and Paris have actually paralyzed the work of the OSCE Minsk Group Co-Chairs by refusing the cooperation with Russia’s involvment”.
"Such coincidences are not accidental. Like the Brussels's open attempts to make the well-known Russian-Azerbaijani-Armenian high-level agreements (demarcation of the state border between Azerbaijan and Armenia, restoration of transport communication) their own and the agenda proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs last year (urgent humanitarian issues, reparation of a peace treaty between Baku and Yerevan).
In this context, we reaffirm our unconditional commitment to consistently implement the statements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020, January 11, November 26, 2021. At the same time, we are determined to contribute in every way to the conclusion of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia, with which we have historically been linked by friendship, allied and partnering relations," Zakharova said.