Մոսկվան չի հրաժարվում Կիևի հետ բանակցություններից և հույս ունի, որ դիվանագիտական ​​ճանապարհով հնարավոր կլինի պայմանավորվածություններ ձեռք բերել։ Այս մասին երեքշաբթի օրը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ ռազմական գործողություն է ընթանում, մենք դեռ հույս ունենք, որ մենք կկարողանանք պայմանավորվածություններ ձեռք բերել նաև դիվանագիտական ​​ճանապարհով. մենք բանակցություններ ենք վարում, մենք չենք հրաժարվում դրանցից», - ասել է Ռուսաստանի ղեկավարը։
Նրա խոսքով, Ստամբուլում կայացած բանակցություններում Մոսկվայի և Կիևի ներկայացուցիչներին «հաջողվել է բավականին լուրջ բեկման հասնել»։  Ինչպես պարզաբանել է Պուտինը, Կիևի բանակցողները չեն փորձել կապել «Ուկրաինայի միջազգային անվտանգության պահանջները <...> այնպիսի հհասկացողության հետ, ինչպիսին Ուկրաինայի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններն են»՝ որոշակի վերապահումներով դուրս թողնելով Ռուսաստանի կողմից ճանաչված Ղրիմը, Սևաստոպոլը և Դոնբասի հանրապետությունները։
«Բայց, ցավոք, այդ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումից հետո և բանակցությունների շարունակման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու մեր, իմ կարծիքով, բավականին հստակ մտադրությունից հետո, Բուչայում բախվեցինք սադրանքի առջև, որի հետ ռուսասկան բանակը ոչ մի առնչություն չունի»,- ասել է Պուտինը:

Путин заявил, что Россия не отказывается от переговоров с Украиной
Москва не отказывается вести переговоры с Киевом и рассчитывает, что удастся достичь договоренностей на дипломатическом треке. Об этом заявил президент России Владимир Путин на встрече во вторник с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем, передает ТАСС
"Несмотря на то, что идет военная операция, мы тем не менее все-таки рассчитываем на то, что нам удастся достичь договоренностей и на дипломатическом треке - мы ведем переговоры, не отказываемся от них", - сказал российский лидер.
По его оценке, на переговорах в Стамбуле представителям Москвы и Киева "удалось добиться достаточно серьезного прорыва". Как пояснил Путин, киевские переговорщики тогда не стали связывать "требования международной безопасности Украины <...> с таким понятием, как международно признанные границы Украины", вынеся за скобки Крым, Севастополь и признанные Россией республики Донбасса с определенными оговорками.
"Но, к сожалению, после достижения этих договоренностей и после наших, на мой взгляд, достаточно ясно продемонстрированных намерений создать благоприятные условия для продолжения переговоров мы столкнулись с провокацией в населенном пункте Буча, к которой российская армия не имеет никакого отношения", - констатировал президент.