Տոկաևն առաջարկել է հանրաքվե անցկացնել սահմանադրության փոփոխությունների վերաբերյալ
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ուրբաթ օրը Ղազախստանի Ժողովրդական ասամբլեայի նստաշրջանում առաջարկել է հանրաքվե անցկացնել երկրի սահմանադրության փոփոխության հարցով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կարծում եմ, որ ժողովրդի քվեարկության միջոցով Սահմանադրության փոփոխությունը կլինի ժողովրդի կամքի հստակ դրսեւորում»,- ասել է Տոկաեւը։
Նա նշել է, որ «հանրաքվեն թույլ կտա յուրաքանչյուր քաղաքացուն անմիջական մասնակցություն ունենալ երկրի ճակատագրի որոշմանը և կամրապնդի ուղին դեպի համապարփակ ժողովրդավարացում և նոր Ղազախստան կառուցելու»։
Ղազախստանի նախագահը հիշեցրել է, որ հանրաքվեն ամենակարեւոր ժողովրդավարական ինստիտուտն է, սակայն Ղազախստանում այն ​​վերջին անգամ անցկացվել է 1995 թվականին, երբ հաստատվեց գործող սահմանադրությունը։
«Իմ կողմից նախաձեռնվել են սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք հիմնարար են և արմատապես փոխում են երկրի քաղաքական համակարգը։ Մենք անցնում ենք նոր պետական ​​մոդելի, պետության և հասարակության փոխգործակցության նոր ձևաչափի։ Այս որակական անցումը կարելի է անվանել երկրորդ հանրապետություն»,- պարզաբանել է պետության ղեկավարը։
Նրա խոսքով, աշխատանքային խումբը փոփոխություններ է պատրաստել հիմնական օրենքի 33 հոդվածներում, որը կազմում է ամբողջ սահմանադրության մեկ երրորդը։ Այս փոփոխությունները կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ներկայացվել է Սահմանադրական խորհրդին, որն առաջիկայում կհրապարակի իր վճիռը։

Токаев предложил провести референдум по внесению изменений в конституцию
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в пятницу на сессии Ассамблеи народа Казахстана предложил провести референдум по вопросу внесения изменений в конституцию страны, передает ТАСС
"Считаю, что изменение конституции через всенародное голосование станет яркой демонстрацией народного волеизъявления", - сказал Токаев.
Он отметил, что "референдум позволит каждому гражданину принять непосредственное участие в решении судьбы страны и укрепит курс на всестороннюю демократизацию и построение нового Казахстана".
Президент Казахстана напомнил, что референдум - это важнейший демократический институт, однако в Казахстане он в последний раз проходил в 1995 году, когда утверждалась действующая конституция.
"Мною инициированы изменения в конституцию, которые носят фундаментальный характер и кардинально меняют политическую систему страны. Мы переходим к новой государственной модели, новому формату взаимодействия государства и общества. Этот качественный переход можно назвать второй республикой", - пояснил глава государства. По его словам, рабочей группой подготовлены поправки в 33 статьи основного закона - это треть всей конституции. Законопроект о внесении указанных изменений передан в Конституционный совет, который в скором времени вынесет свой вердикт.