Տոկաևն առաջարկել է հանրաքվե անցկացնել սահմանադրության փոփոխությունների վերաբերյալ
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ուրբաթ օրը Ղազախստանի Ժողովրդական ասամբլեայի նստաշրջանում առաջարկել է հանրաքվե անցկացնել երկրի սահմանադրության փոփոխության հարցով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կարծում եմ, որ ժողովրդի քվեարկության միջոցով Սահմանադրության փոփոխությունը կլինի ժողովրդի կամքի հստակ դրսեւորում»,- ասել է Տոկաեւը։
Նա նշել է, որ «հանրաքվեն թույլ կտա յուրաքանչյուր քաղաքացուն անմիջական մասնակցություն ունենալ երկրի ճակատագրի որոշմանը և կամրապնդի ուղին դեպի համապարփակ ժողովրդավարացում և նոր Ղազախստան կառուցելու»։
Ղազախստանի նախագահը հիշեցրել է, որ հանրաքվեն ամենակարեւոր ժողովրդավարական ինստիտուտն է, սակայն Ղազախստանում այն ​​վերջին անգամ անցկացվել է 1995 թվականին, երբ հաստատվեց գործող սահմանադրությունը։
«Իմ կողմից նախաձեռնվել են սահմանադրական փոփոխություններ, որոնք հիմնարար են և արմատապես փոխում են երկրի քաղաքական համակարգը։ Մենք անցնում ենք նոր պետական ​​մոդելի, պետության և հասարակության փոխգործակցության նոր ձևաչափի։ Այս որակական անցումը կարելի է անվանել երկրորդ հանրապետություն»,- պարզաբանել է պետության ղեկավարը։
Նրա խոսքով, աշխատանքային խումբը փոփոխություններ է պատրաստել հիմնական օրենքի 33 հոդվածներում, որը կազմում է ամբողջ սահմանադրության մեկ երրորդը։ Այս փոփոխությունները կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ներկայացվել է Սահմանադրական խորհրդին, որն առաջիկայում կհրապարակի իր վճիռը։

© Sergei Guneyev/POOL/TASS
Kazakhstan’s President Kassym-Jomart Tokayev has proposed holding a referendum on amending the country’s constitution, TASS reports.
"I believe that constitutional changes through a popular vote will make the people’s will perfectly clear," he pointed out at a meeting of the Assembly of People of Kazakhstan on Friday.
According to Tokayev, "a referendum will allow all citizens to directly participate in deciding the country’s future and will also strengthen a policy aimed at fully democratizing the country and building a new Kazakhstan."
The Kazakh president noted that a referendum was an important democratic institution but Kazakhstan had last held one in 1995, when the current constitution had been adopted.
"I have initiated fundamental constitutional amendments that will radically change the country’s political system. We are moving to a new model of government, a new model of interaction between the government and society," the president explained, adding that a working group had prepared amendments to 33 articles of the constitution.