Վարչապետն ընդունել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Իլիա Դարչիաշվիլիին, ով Հայաստան է ժամանել պաշտոնական այցով:
Վարչապետը շնորհավորել է պարոն Դարչիաշվիլիին Վրաստանի ԱԳ նախարարի պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Բարձր գնահատելով հայ-վրացական բարեկամությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ, մեր փոխհարաբերությունները դինամիկ զարգանում են տարբեր ձևաչափերում և դրական մթնոլորտում, ինչը լավ հենք է փոխգործակցության հետագա ընդլայնման համար»: Նիկոլ Փաշինյանը նաև ընդգծել է՝ այսօր, երբ տարածաշրջանային իրավիճակը բավական լարված է, Հայաստան-Վրաստան ամուր գործընկերությունը կարևոր գործոն է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության համար:
Վրաստանի ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել բարեմաղթանքների համար և ՀՀ վարչապետին փոխանցել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի ջերմ ողջույնները: Նա նշել է, որ Վրաստանը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ բազմաոլորտ համագործակցության խորացմամբ, երկկողմ օրակարգի առաջմղմամբ և ողջունում է դրան միտված նախաձեռնությունները, ծրագրերը: Իլիա Դարչիաշվիլին նաև հավելել է, որ Վրաստանը կարևորում է տարածաշրջանային համագործակցության խթանման ուղղությամբ քայլերը:
Զրուցակիցները քննարկեել են հայ-վրացական գործընկերության օրակարգին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային իրավիճակին և զարգացումներին: Այս համատեքստում կարևորվել են տարածաշրջանային երկրների կողմից կայունության պահպանմանը և տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը միտված ջանքերը՝ ի շահ խաղաղ և բարեկեցիկ ապագայի:

Today, Prime Minister Nikol Pashinyan received Georgian Foreign Minister Ilia Darchiashvili, who is in Armenia on an official visit.
The Prime Minister congratulated Mr. Darchiashvili on his appointment to the responsible post of Minister of Foreign Affairs of Georgia and wished him fruitful work. Highly appreciating the Armenian-Georgian friendship, Nikol Pashinyan noted, "There is a high level of political dialogue between Armenia and Georgia, our relations are developing dynamically in different dimensions, in a positive atmosphere, which is a good basis for further expansion of cooperation." Nikol Pashinyan underlined that today, when the regional situation is rather tense, the strong Armenia-Georgia partnership is an important factor for peace and stability in the South Caucasus.
The Georgian Foreign Minister thanked for the good wishes and conveyed the warm greetings of the Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili to the Armenian Prime Minister. He noted that Georgia is interested in deepening multifaceted cooperation with Armenia, advancing the bilateral agenda, and welcomes the initiatives and programs aimed at it. Ilia Darchiashvili also added that Georgia attaches importance to the steps aimed at promoting regional cooperation.
The interlocutors discussed issues related to the agenda of the Armenian-Georgian partnership. The sides also touched upon the regional situation and developments. In this context, the interlocutors emphasized the efforts of regional countries to maintain stability and develop economic cooperation for the benefit of a peaceful and prosperous future.
Nikol Pashinyan and Ilia Darchiashvili also exchanged views on international security issues.
Prime Minister Pashinyan asked to convey his warm greetings to the Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili.