ՀՀ-ն և ԱՄՆ-ն ամրապնդում են համագործակցությունը միջուկային էներգիայի խաղաղ և անվտանգ օգտագործման ոլորտում
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված «Քաղաքացիական միջուկային էներգիայի ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ» փոխըմբռնման հուշագիրը թույլ կտա ամրապնդել միջուկային էներգիայի խաղաղ և անվտանգ օգտագործման բնագավառում կողմերի միջև համագործակցությունը, ընդլայնել միջուկային էներգետիկայի հայ մասնագետների՝ ոլորտի վերջին տեխնոլոգիական նորամուծություններին ծանոթանալու հնարավորությունները, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
Հուշագիրը հանդիսանում է ՀՀ և ԱՄՆ միջև 1997 թ-ին՝ «Միջուկային անվտանգության բնագավառում համագործակցության և տեխնիկական տեղեկությունների փոխանակման վերաբերյալ» համաձայնագրի կնքմամբ սկիզբ առած, ինչպես նաև 2007 և 2017 թթ.-ի պայմանագրերով վերահաստատված համագործակցության շարունակության ուղղությամբ հերթական քայլը:

Armenia, US Strengthen Cooperation in Field of Peaceful and Safe Use of Nuclear Energy
On May 2 Armenia and the United States signed a Memorandum of Understanding on Civil Nuclear Cooperation, Armenpress reports.
This Memorandum will strengthen the bilateral cooperation in the field of peaceful use of nuclear energy, providing wider access for the Armenian nuclear energy experts to the latest nuclear safety technologies.
The MoU was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and US Secretary of State Antony Blinken in Washington D.C..
This document represents another step in the bilateral partnership established in 1997 when the agreement on “Cooperation in the field of nuclear security and exchange of technical information” and subsequent agreements of 2007 and 2017 were concluded.