Զելենսկիին հարկավոր չէ «խաղաղության պայմանագիր». Մեդվեդև
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին խաղաղ կարգավորման կարիք չունի, վստահ է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը։
«Զելենսկին ոչ մի խաղաղության պայմանագրի կարիք չունի, նրա համար խաղաղությունը դա վերջն է»,- իր Telegram ալիքում ասել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի ղեկավարի տեղակալը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Այդ վերջը, ըստ Մեդվեդևի, կարող է լինել «կամ արագ՝ նացիստների կողմից, ովքեր նրան կախաղան կբարձրացնեն»՝ «ռուսների հետ դավաճանության համար», կամ ավելի դանդաղ՝ մրցակիցների կողմից, ովքեր կհասնեն նրան հեռացնելու որպես նախագահ, որը պատերազմ է պարտվել»։
Նա մատնանշել է, որ «դա հաստատում են իր շուրջը գտնվող տարբեր խառնաշփոթներ, որոնք գոռում են, որ խաղաղության պայմանագիր չի լինելու»։

Medvedev Thinks that Zelensky Does Not Need 'Any Peace Treaty’
"Zelensky does not need any peace treaty. For him, peace is the end," he said on his Telegram channel.
According to him, this end would be "either a quick one - from the Nazis who will hang him for a deal with Russians, or a slower one, from his competition who will attain his dismissal as the president who lost a war." He pointed out that Zelensky’s retinue confirms this saying that "there will be no peace treaty."
"That is why Zelensky in the future will keep begging the West for money and weapons, trying to prove he is still in the game, that he is the hope of the liberal world, that he is the last stronghold of European democracy which a bear in a cotton-padded jacket wants to tear apart," Medvedev said.
He added that at the same time, Zelensky would "imitate concern for Ukrainians, periodically positioning them as a human shield against the Bandera followers."