Ռուսաստանը շահագրգռված է Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ բարեկամական հարաբերություններով
Ռուսաստանը շահագրգռված է լավ և կառուցողական հարաբերություններ պահպանել բոլոր պետությունների, բայց առաջին հերթին հարևան երկրների հետ։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հոդվածում, որը հինգշաբթի օրը հրապարակվել է «Ռոսիյսկայա գազետա»-ում՝ Կենտրոնական Ասիայի պետությունների հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչպես միջազգային հանրության ցանկացած պատասխանատու անդամ, Ռուսաստանը շահագրգռված է բարեկեցիկ արտաքին միջավայրով՝ պահպանելով բարիդրացիություն և կառուցողական փոխգործակցություն բոլոր, բայց առաջին հերթին՝ սահմանակից և հարևան պետությունների հետ։ Այս առումով մենք չենք կարող չուրախանալ, որ ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններ ունենք Կենտրոնական Ասիայի բոլոր երկրների հետ, դաշինք՝ մեծամասնության հետ»,- նշել է նախարարը։
Լավրովը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների 30-ամյակի կապակցությամբ Մոսկվան միջոցառումների հարուստ ծրագիր է իրականացնում Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ։ «Վերջին տարիների ընթացքում մենք երկար ճանապարհ ենք անցել: Համատեղ աշխատանքում մենք միշտ հենվել ենք մեր ժողովուրդներին միավորող պատմական բարեկամական կապերի, փոխադարձ աջակցության, վստահության և հարգանքի հարուստ ավանդույթների վրա»,- հավելել է նա:

Россия заинтересована в доброжелательных отношениях со странами Центральной Азии: Лавров
Россия заинтересована в поддержании добрых и конструктивных отношений со всеми государствами, но в первую очередь с соседними странами. Об этом говорится в статье главы МИД РФ Сергея Лаврова, опубликованной в четверг в "Российской газете" по случаю 30-летия установления дипотношений с государствами Центральной Азии, передает ТАСС
"Как и любой ответственный член международного сообщества, Россия заинтересована в благожелательном внешнем окружении, поддержании добрососедства и конструктивного взаимодействия со всеми, но прежде всего сопредельными и соседними государствами. В этой связи не может не радовать, что со всеми странами Центральной Азии нас связывают отношения стратегического партнерства, а с большинством - союзничества", - отметил министр.
Лавров обратил внимание, что по случаю 30-летия дипотношений Москва реализует насыщенную программу мероприятий со странами Центральной Азии. "За прошедшие годы мы прошли большой путь. В совместной работе всегда опирались на объединяющие наши народы исторические узы дружбы, богатые традиции взаимной поддержки, доверия и уважения", - добавил он.
По словам главы МИД РФ, торгово-экономические отношения со странами Центральной Азии динамично развиваются вне зависимости от "колебаний геополитической конъюнктуры". "Растет товарооборот практически со всеми государствами региона, - подчеркнул Лавров. - Его структуру, помимо сырьевых позиций, формируют промышленные товары, сельхозпродукция, продукты химии, нефтехимии, фармацевтики, металлургии, автомобиле- и машиностроения".