Արարատ Միրզոյանը հանրապետականների ղեկավարին ներկայացրել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում
Մայիսի 5-ին ԱՄՆ-ում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի հանրապետականների ղեկավար Միթչ Մաքքոնելի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության խորացման և ընդլայնման հեռանկարները: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։
Հանդիպման ընթացքում Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասները:
Արարատ Միրզոյանը Միթչ Մաքքոնելին է փոխանցել Մխիթար Գոշ մեդալը, որով վերջինս պարգևատրվել է ՀՀ-ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ` հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար։

On May 5, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is on a working visit in the United States, held a meeting with U.S. Senate’s Republican Leader Mitch McConnell.
The interlocutors discussed the prospects of deepening and expanding cooperation based on common Armenian-American values. Minister Mirzoyan highly appreciated the US continued support to the reform agenda in Armenia.
Issues of regional security and stability were touched upon during the meeting.
Ararat Mirzoyan presented to his interlocutor the situation in Nagorno-Karabakh. The importance of US mediation efforts for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict as an OSCE Minsk Group co-chair country was underscored.
During the meeting, Minister Mirzoyan presented the details of the process of normalization of relations between Armenia and Turkey.
Ararat Mirzoyan conveyed the Mkhitar Gosh Medal to Mitch McConnell, with which he was awarded for his significant contribution to the strengthening and development of Armenian-American friendly relations on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the United States.