Արարատ Միրզոյանը հանրապետականների ղեկավարին ներկայացրել է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում
Մայիսի 5-ին ԱՄՆ-ում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի հանրապետականների ղեկավար Միթչ Մաքքոնելի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության խորացման և ընդլայնման հեռանկարները: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ շարունակական աջակցությունը Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին:
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում: Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։
Հանդիպման ընթացքում Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մանրամասները:
Արարատ Միրզոյանը Միթչ Մաքքոնելին է փոխանցել Մխիթար Գոշ մեդալը, որով վերջինս պարգևատրվել է ՀՀ-ԱՄՆ միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ` հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար։

Арарат Мирзоян представил Митчу Макконнеллу ситуацию в Нагорном Карабахе
5 мая находящийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с лидером республиканцев в Сенате США Митчем Макконнеллом.
Собеседники обсудили перспективы углубления и расширения сотрудничества, основанного на общих армяно-американских ценностях. Министр Мирзоян высоко оценил постоянную поддержку США повестке реализуемых реформ в Армении.
В ходе встречи были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян представил своему собеседнику ситуацию в Нагорном Карабахе. Была подчеркнута важность посреднических усилий США по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, как государства-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
В ходе встречи министр Мирзоян представил детали процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.
Арарат Мирзоян вручил Митчу Макконнеллу медаль «Мхитар Гош», которой он был награжден по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и США за значительный вклад в укрепление и развитие армяно-американских дружественных отношений.