ԱՄՆ-ն և «Մեծ յոթնյակի» երկրները նոր պատժամիջոցային փաթեթ են սահմանել Ռուսաստանի և Բելառուսի դեմ
ԱՄՆ-ն կիրակի պատժամիջոցներ է սահմանել երեք ռուսական հեռուստաալիքի դեմ, արգելել է ամերիկացիներին հաշվապահական և խորհրդատվական ծառայություններ մատուցել ռուսներին, ինչպես նաև պատժամիջոցներ է սահմանել «Գազպրոմբանկի» ղեկավարների դեմ, հաղորդում է Reuters-ը:
«Դա լիակատար արգելափակում չէ: Մենք չենք սառեցնում «Գազպրոմբանկի» ակտիվները և չենք արգելում նրանց հետ գործարքներ անել: Մենք ահազանգում ենք, որ «Գազպրոմբանկն» անվտանգ կառույց չէ, այդ իսկ պատճառով պատժամիջոցներ ենք սահմանում թոփ-մենեջերներից մի քանիսի դեմ, որպեսզի սառեցնող ազդեցություն ստեղծենք»,- լրագրողներին ասել է Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ G7 երկրները պարտավորվել են «աստիճանաբար դադարեցնել կամ արգելել ռուսական նավթի ներկրումը» և աշխատելու են միասին, որպեսզի «ապահովեն էներգետիկ ռեսուրսի կայուն մատակարարումները»:
Բացի այդ, ԱՄՆ-ն շուրջ 2600 վիզային սահմանափակում է սահմանել ռուսական և բելառուսական պաշտոնական անձանց դեմ՝ ի պատասխան նրանց «մշտական ջանքերին, որոնք ուղղված են Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը խախտելուն»:

Страны "Большой семерки" ввели новый пакет санкций против России и Беларуси
США в воскресенье ввели санкции против трех российских телеканалов, запретили американцам оказывать бухгалтерские и консультационные услуги россиянам, а также ввели санкции против руководителей Газпромбанка, сообщает  Reuters.
"Это не полная блокировка. Мы не замораживаем активы Газпромбанка и не запрещаем любые операции с ним", - сказал журналистам высокопоставленный представитель администрации Байдена.  - Мы сигнализируем о том, что Газпромбанк не является безопасной гаванью, и поэтому мы вводим санкции против некоторых из их топ-менеджеров... чтобы создать охлаждающий эффект".
Американцам будет запрещено оказывать россиянам бухгалтерские услуги, услуги по созданию трастов и корпораций, а также услуги управленческого консалтинга, хотя оказание юридических услуг по-прежнему разрешено.
Отмечается, что президент США Джо Байден провел  видеоконференцию со своими коллегами по "Большой семерке" из своего дома в Делавэре, где он проводит выходные.
В сообщении говорится, что G7 в полном составе обязалась "постепенно прекратить или запретить импорт российской нефти" и будет работать вместе, "чтобы обеспечить стабильные глобальные поставки энергии, одновременно ускоряя наши усилия по снижению зависимости от ископаемых видов топлива".
Кроме того США ввели около 2600 визовых ограничений в отношении российских и белорусских официальных лиц "в ответ на их постоянные усилия по подрыву суверенитета, территориальной целостности или политической независимости Украины".