ԱՄՆ-ն և «Մեծ յոթնյակի» երկրները նոր պատժամիջոցային փաթեթ են սահմանել Ռուսաստանի և Բելառուսի դեմ
ԱՄՆ-ն կիրակի պատժամիջոցներ է սահմանել երեք ռուսական հեռուստաալիքի դեմ, արգելել է ամերիկացիներին հաշվապահական և խորհրդատվական ծառայություններ մատուցել ռուսներին, ինչպես նաև պատժամիջոցներ է սահմանել «Գազպրոմբանկի» ղեկավարների դեմ, հաղորդում է Reuters-ը:
«Դա լիակատար արգելափակում չէ: Մենք չենք սառեցնում «Գազպրոմբանկի» ակտիվները և չենք արգելում նրանց հետ գործարքներ անել: Մենք ահազանգում ենք, որ «Գազպրոմբանկն» անվտանգ կառույց չէ, այդ իսկ պատճառով պատժամիջոցներ ենք սահմանում թոփ-մենեջերներից մի քանիսի դեմ, որպեսզի սառեցնող ազդեցություն ստեղծենք»,- լրագրողներին ասել է Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ G7 երկրները պարտավորվել են «աստիճանաբար դադարեցնել կամ արգելել ռուսական նավթի ներկրումը» և աշխատելու են միասին, որպեսզի «ապահովեն էներգետիկ ռեսուրսի կայուն մատակարարումները»:
Բացի այդ, ԱՄՆ-ն շուրջ 2600 վիզային սահմանափակում է սահմանել ռուսական և բելառուսական պաշտոնական անձանց դեմ՝ ի պատասխան նրանց «մշտական ջանքերին, որոնք ուղղված են Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը խախտելուն»:

The U.S. on Sunday imposed sanctions on three Russian television channels, banned Americans from providing accounting and consulting services to Russians, and imposed sanctions on Gazprombank executives, Reuters reports.
"This is not a full block. We're not freezing the assets of Gazprombank or prohibiting any transactions with Gazprombank," a senior Biden administration official told reporters. "What we're signaling is that Gazprombank is not a safe haven, and so we're sanctioning some of their top business executives ... to create a chilling effect."
Americans will be banned from providing accounting services, trust and corporation formation services, as well as management consulting services to Russians, although the provision of legal services is still allowed.
It is noted that U.S. President Joe Biden held a video conference with his G7 colleagues from his home in Delaware, where he is spending the weekend.
The White House said the leaders will discuss recent developments in the war, its global impact, and support for Ukraine and its future.
In addition, the U.S. imposed some 2,600 visa restrictions on Russian and Belarusian officials "in response to their ongoing efforts to undermine Ukraine's sovereignty, territorial integrity or political independence.”