ՌԴ ՊՆ-ն տեղեկություններ ունի Խարկովի մոտ գտնվող հոգեբուժարանում Ուկրաինայի քաղաքացիների վրա Պենտագոնի փորձարկումների մասին
Минобороны России/ТАСС
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկություններ ունի Խարկովի մոտ գտնվող հոգեբուժարանում Ուկրաինայի քաղաքացիների վրա Պենտագոնի փորձարկումների մասին։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է ՌԴ ԶՈւ ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության զորքերի ղեկավար Իգոր Կիրիլովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք նոր տեղեկություններ ենք ստացել, որոնք բացահայտում են Պենտագոնի անմարդկային փորձարկումների մանրամասները Ուկրաինայի քաղաքացիների վրա թիվ 1 հոգեբուժարանում (Խարկովի մարզի Ստրելեչիե գյուղ): Փորձարկումների հիմնական թիրախը 40-60 տարեկան արական սեռի հիվանդներն են եղել, որոնք ունեցել են ֆիզիկական հյուծվածության բարձր աստիճան»,- ասել է Կիրիլլովը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը փորձել է թաքցնել իր փորձագետների մասնակցությունն ուկրաինական հոգեբուժարանում հիվանդների վրա կենսաբանական փորձարկումներին։
«Իրենց պատկանելությունը ԱՄՆ-ին թաքցնելու համար կենսաբանական հետազոտություններ կատարած փորձագետները ժամանել են երրորդ երկրների տարածքներով»,- ասել է Կիրիլովը։

Russia Has Evidence US Staged Experiments on Psychiatric Hospital’s Patients Near Kharkov
The Russian Defense Ministry has evidence the Pentagon had staged experiments on Ukrainian citizens at a psychiatric hospital near Kharkov, the chief of Russia’s radiation, chemical and biological protection force, Igor Kirillov, said on Wednesday, TASS reports.
"We have obtained fresh evidence disclosing the details of inhuman experiments the Pentagon had conducted on Ukrainian citizens at psychiatric hospital N. 1 (in the village of Strelechye, the Kharkov Region). The main group involved in the experiments consisted of male patients aged 40-60 suffering extreme physical exhaustion," Kirillov said.
The United Stated, he stressed, was trying to conceal the participation of its experts in biological experiments on the psychiatric hospital’s patients.
"For concealing the United States’ involvement [in the experiments at the psychiatric hospital near Kharkov] the experts who were conducting the experiments had arrived via third countries," Kirillov said. He demonstrated a photograph of a Florida-born specialist, Linda Oporto, who directly participated in such work.