ՌԴ ՊՆ-ն տեղեկություններ ունի Խարկովի մոտ գտնվող հոգեբուժարանում Ուկրաինայի քաղաքացիների վրա Պենտագոնի փորձարկումների մասին
Минобороны России/ТАСС
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկություններ ունի Խարկովի մոտ գտնվող հոգեբուժարանում Ուկրաինայի քաղաքացիների վրա Պենտագոնի փորձարկումների մասին։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է ՌԴ ԶՈւ ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության զորքերի ղեկավար Իգոր Կիրիլովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք նոր տեղեկություններ ենք ստացել, որոնք բացահայտում են Պենտագոնի անմարդկային փորձարկումների մանրամասները Ուկրաինայի քաղաքացիների վրա թիվ 1 հոգեբուժարանում (Խարկովի մարզի Ստրելեչիե գյուղ): Փորձարկումների հիմնական թիրախը 40-60 տարեկան արական սեռի հիվանդներն են եղել, որոնք ունեցել են ֆիզիկական հյուծվածության բարձր աստիճան»,- ասել է Կիրիլլովը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը փորձել է թաքցնել իր փորձագետների մասնակցությունն ուկրաինական հոգեբուժարանում հիվանդների վրա կենսաբանական փորձարկումներին։
«Իրենց պատկանելությունը ԱՄՆ-ին թաքցնելու համար կենսաբանական հետազոտություններ կատարած փորձագետները ժամանել են երրորդ երկրների տարածքներով»,- ասել է Կիրիլովը։

МО РФ располагает данными об экспериментах США над пациентами психбольницы под Харьковом
Минобороны РФ располагает сведениями об экспериментах Пентагона над гражданами Украины в психиатрической больнице под Харьковом. Об этом сообщил в среду начальник войск радиационной, химической и биологической защиты ВС РФ Игорь Кириллов, передает ТАСС
"Нами получены новые сведения, раскрывающие подробности бесчеловечных экспериментов Пентагона над гражданами Украины в психиатрической больнице № 1 (село Стрелечье Харьковской области). Основной категорией подопытных являлась группа пациентов мужского пола в возрасте 40-60 лет с высокой стадией физического истощения", - сказал Кириллов.
По его словам, США пытались скрыть участие своих экспертов в биологических экспериментах над пациентами психбольницы на Украине.
"Для сокрытия принадлежности к США проводившие биологические исследования эксперты прибывали через территории третьих стран", - сказал Кириллов. Он показал фотографию уроженки штата Флорида Линды Опорто, которая, по его словам, непосредственно принимала участие в этих работах.