Ուկրաինայում զինադադար կնքելը դեռ հնարավոր չէ. Գուտերեշ
Ուկրաինայում խաղաղություն կամ համընդհանուր զինադադար կնքելու հնարավորությունն այս պահին տեսանելի չէ։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Ավստրիայի նախագահ Ալեքսանդր Վան դեր Բելենի հետ հանդիպման արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այս պահին Ուկրաինայում խաղաղություն կամ ընդհանուր զինադադար կնքելու հնարավորություն չկա»,- ասել է նա:
Հարցին, թե արդյոք նա կարողացե՞լ է հասկանալ Ռուսաստանի նպատակները ապրիլի 26-ին Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո, Գուտերեշը պատասխանել է. «Ես բյուրեղյա գնդակ չունեմ, որպեսզի խոսեմ այդ նպատակների մասին»:
Գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ այժմ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ հումանիտար օգնության տրամադրման, Ուկրաինայի մարտական ​​գոտիներից խաղաղ բնակիչների տարհանման վրա։ Գուտերեշն անդրադարձել է նաև պարենային անվտանգության թեմային։
«Ռուսաստանի և Ուկրաինայի գյուղատնտեսական ապրանքները պետք է վերադառնան համաշխարհային շուկաներ»,- ասել է նա։

Гутерриш считает, что перемирие на Украине пока невозможно
Возможность для заключения мира или всеобщего перемирия на Украине на данный момент не просматривается. Об этом заявил в среду генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш на пресс-конференции по итогам встречи с президентом Австрии Александером Ван дер Белленом, передает ТАСС.
"На данный момент не просматривается возможность для заключения мира или всеобщего перемирия на Украине", - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос.
На вопрос о том, удалось ли ему понять цели России по итогам встречи с президентом РФ Владимиром Путиным 26 апреля в Москве, Гутерриш ответил: "У меня нет хрустального шара, чтобы говорить о том, какие это цели".
По словам генсека, сейчас необходимо сосредоточиться на оказании гуманитарной помощи, эвакуации мирных жителей из зон боевых действий на Украине. Гутерриш также коснулся темы продовольственной безопасности. "Сельскохозяйственная продукция России и Украины должна вернуться на мировые рынки", - сказал он.