ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի օրակարգում 9 հարց է
Մայիսի 13-ին Դուշանբեում (Տաջիկստան) տեղի կունենա Անկախ Պետությունների Համագործակցության ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը: Այս մասին հայտնում է ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի մամուլի ծառայությունը։
Ակնկալվում է, որ նախարարները մտքեր կփոխանակեն Համագործակցության շրջանակներում փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակի շուրջ և կքննարկեն միջազգային և տարածաշրջանային արդիական թեմաներ։ Օրակարգի նախագծում 9 հարց է.
1. Մտքերի փոխանակում միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի և ԱՊՀ ձևաչափով փոխգործակցության վերաբերյալ:
2. Անկախ Պետությունների Համագործակցության ԱԳ նախարարների խորհրդի հերթական նիստ անցկացնելու մասին:
3. «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» միջազգային նախագծի մասին։
4. Անկախ Պետությունների Համագործակցության շրջանակներում 2021 թվականին արտգործնախարարների միջև բազմաշերտ խորհրդակցությունների իրականացման մասին։
5. Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև գործընկերության ակտիվացմանն ուղղված 2021 թվականի գործողությունների ծրագրի իրականացման առաջընթացի մասին:
6. Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների նոտարական գործունեության ոլորտում հիմնական կազմակերպման մասին.
7. Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների զբոսաշրջության ոլորտում հիմնական կազմակերպման մասին:
8. Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետություններում հիմնարար հետազոտությունների առաջնահերթ ոլորտներին համապատասխանող խոստումնալից գիտական ​​նախագծերի ցանկի նախագծի վերաբերյալ։
9. Անկախ Պետությունների Համագործակցության գովասանագրով պարգևատրելու մասին։
Նախատեսվում է լսել «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» միջազգային նախագծի մասին զեկույցը։
ԱՊՀ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստերն ավանդաբար անցկացվում են տարին երկու անգամ։ Աշնանային հանդիպումը նախատեսված է հոկտեմբերի 13-ին Նուր-Սուլթանում։

Заседание Совета министров иностранных дел СНГ: повестка дня
Сегодня в Душанбе (Таджикистан) состоится заседание Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств, сообщает пресс-служба Исполнительного комитета СНГ.
Предполагается, что министры обменяются мнениями по широкому кругу вопросов взаимодействия в рамках содружества, обсудят актуальные международные и региональные темы. В проекте повестки дня 9 вопросов:
1. Обмен мнениями по актуальным вопросам международной повестки дня и взаимодействия в формате СНГ.
2. О проведении очередного заседания Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств.
3. О Международном проекте ''Молодежная столица СНГ''.
4. О реализации Плана многоуровневых межмидовских консультаций в рамках Содружества Независимых Государств на 2021 год.
5. О ходе выполнения Программы действий по активизации партнерства между внешнеполитическими ведомствами государств – участников Содружества Независимых Государств в 2021 году.
6. О базовой организации государств – участников Содружества Независимых Государств в сфере нотариальной деятельности.
7. О базовой организации государств – участников Содружества Независимых Государств в области туризма.
8. О проекте Перечня перспективных научных проектов, соответствующих приоритетным направлениям фундаментальных исследований государств – участников Содружества Независимых Государств.
9. О награждении Грамотой Содружества Независимых Государств.
Планируется заслушать доклад ''О Международном проекте ''Молодежная столица СНГ''.
Заседания СМИД СНГ по традиции проводятся дважды в год. Осенняя встреча запланирована на 13 октября в Нур-Султане.