Ռուսաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները կքննարկեն տարածաշրջանային խնդիրները
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հինգշաբթի օրը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ մտադիր է իր գործընկերոջ հետ քննարկել գլոբալ անվտանգության և տարածաշրջանային խնդիրները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Բնականաբար, լավ հնարավորություն կլինի քննարկելու ինչպես տարածաշրջանային զարգացման, այնպես էլ գլոբալ անվտանգության հարցեր»,- ասել է նա։
«Ավանդաբար, վերջին ժամանակներս մեր բոլոր հանդիպումները հիմնականում նվիրված են հետկոնֆլիկտային կարգավորմանը և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, եռակողմ հայտարարությունների իրականացմանը»,- հավելել է Ադրբեջանի արտգործնախարարը։
Նրա խոսքով, հինգշաբթի օրը կայանալիք հանդիպմանը եռակողմ ձևաչափով օրակարգի քննարկումը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների մասնակցությամբ շատ արդյունավետ կլինի։
Նախարարների հանդիպումն ընթանում է Դուշանբեում, որտեղ ուրբաթ կկայանա ԱՊՀ երկրների նախարարների խորհրդի նիստը։

Глава МИД Азербайджана заявил, что хотел бы обсудить с Лавровым глобальную безопасность
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил в четверг на встрече с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, что намерен обсудить с коллегой проблематику глобальной безопасности и региональные вопросы, передает ТАСС.
"Естественно, будет хорошая возможность обсудить вопросы и регионального развития, а также вопросы глобальной безопасности", - сказал он.
"Традиционно в последнее время все наши встречи в значительной части посвящены постконфликтному урегулированию и нормализации армяно-азербайджанских отношений, имплементации трехсторонних заявлений", - добавил глава МИД Азербайджана.
По его словам, обсуждение повестки на предстоящей в четверг встрече в трехстороннем формате с участием министров иностранных дел России, Азербайджана и Армении будет очень плодотворным.