Դուշանբեում մեկնարկել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը
Դուշանբեում մեկնարկել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Ենթադրվում է, որ նախարարները մտքեր կփոխանակեն համագործակցության շրջանակներում փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակի շուրջ և կքննարկեն միջազգային ու տարածաշրջանային արդիական թեմաներ։ Օրակարգի նախագծում 9 հարց է դրված։
1. Մտքերի փոխանակում միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի և ԱՊՀ ձևաչափով փոխգործակցության վերաբերյալ:
2. Անկախ Պետությունների Համագործակցության ԱԳ նախարարների խորհրդի հերթական նիստ անցկացնելու մասին։
3. «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» միջազգային նախագծի մասին։
4. Անկախ Պետությունների Համագործակցության շրջանակներում 2021 թվականին արտգործնախարարների միջև բազմաշերտ խորհրդակցությունների իրականացման մասին։
5. Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև գործընկերության ակտիվացմանն ուղղված 2021 թվականի Գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին։
6. Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների նոտարական գործունեության ոլորտում բազային կազմակերպման մասին։
7. Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների զբոսաշրջության ոլորտում բազային կազմակերպման մասին։
8. Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետություններում հիմնարար հետազոտությունների առաջնահերթ ոլորտներին համապատասխանող խոստումնալից գիտական նախագծերի ցանկի նախագծի վերաբերյալ։

Cтартовало заседание Совета министров иностранных дел государств-участников СНГ
В Душанбе стартовало заседание Совета министров иностранных дел государств-участников СНГ. Об этом сообщил пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Ваан Унанян.
Предполагается, что министры обменяются мнениями по широкому кругу вопросов взаимодействия в рамках содружества, обсудят актуальные международные и региональные темы.
В проекте повестки дня 9 вопросов:
1. Обмен мнениями по актуальным вопросам международной повестки дня и взаимодействия в формате СНГ.
2. О проведении очередного заседания Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств.
3. О Международном проекте "Молодежная столица СНГ".
4. О реализации Плана многоуровневых межмидовских консультаций в рамках Содружества Независимых Государств на 2021 год.
5. О ходе выполнения Программы действий по активизации партнерства между внешнеполитическими ведомствами государств – участников Содружества Независимых Государств в 2021 году.
6. О базовой организации государств – участников Содружества Независимых Государств в сфере нотариальной деятельности.
7. О базовой организации государств – участников Содружества Независимых Государств в области туризма.
8. О проекте Перечня перспективных научных проектов, соответствующих приоритетным направлениям фундаментальных исследований государств – участников Содружества Независимых Государств.