Վստահ եմ՝ եթե 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանն ընթացակարգերով դիմեր ՌԴ-ին, այսօր բոլորովին այլ իրավիճակ կունենայինք. Սերժ Սարգսյան
«Արցախի և Հայաստանի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ պիտի ասեմ այն, ինչ մշտապես ասել եմ. 30 տարի ասել եմ՝  երբեք Ղարաբաղը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Դրանում վստահ եմ 100 տոկոս»,- Ֆրանսիայի հրապարակում ֆրանսիական լրատվամիջոցի հարցերին ի պատասխան՝ ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, փոխանցում է Panorama.am։
Ս.Սարգսյանը նշեց, որ ինչպես հայերի մեծամասնությունը, այնպես էլ ինքը, վստահ է, որ Հայաստանն ունի լավ ապագա, Հայաստանը դեռևս իր ներուժի մեծ մասը չի օգտագործել և այն օգտագործվելու է հրապարակում հավաքված երիտասարդների կողմից։
Հարցին՝ թե ի՞նչ դեր պետք է ունենա Ռուսաստանը հայ ազգի համար, ՀՀ երրորդ նախագահը պատասխանեց. «Ռուսաստանը մեր դաշնակիցն է եղել, այսօր էլ  դաշնակիցն է։ Կարծում եմ՝ Ռուսաստանն իր դաշնակցային պարտավորությունները պատրաստ է կատարելու, ուղղակի անհրաժեշտություն կա, որպեսզի Հայաստանի ղեկավարությունը ճիշտ ուղղությամբ շարժվի, ոչ թե բանավոր  ինչ-որ հայտարարություններ անի կոնֆլիկտի  ժամանակ, այլ պայմանագրով նախատեսված ձևերով դիմի և Ռուսաստանից օժանդակություն խնդրի, որպեսզի Ռուսաստանը կատարի իր պայմանագրային պարտավորությունները։
Վստահ եմ՝ եթե 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանն ընթացակարգերով նախատեսված ձևով դիմեր Ռուսաստանին, մենք այսօր բոլորովին այլ իրավիճակ կունենայինք»։

Если бы во время 44-дневной войны Армения обратилась к РФ в предусмотренной процедурами форме, у нас была бы совершенно другая ситуация: Серж Саргсян
"Касательно дальнейшей судьбы Арцаха и Армении должен сказать то, что говорил всегда. Вот уже 30 лет говорю: Карабах никогда не будет в составе Азербайджана. В этом я уверен на 100%", – сказал третий президент Республики Армения, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян, отвечая на вопросы французского СМИ на площади Франции в Ереване.
С.Саргсян отметил, что, как большинство армян, так и он сам уверены, что у Армении есть хорошее будущее, Армения еще не использовала большую часть своего потенциала, и он будет использован собравшейся на площади молодежью.
На вопрос, какую роль должна играть Россия для армянского народа, третий президент Армении ответил: "Россия была нашим союзником, является нашим союзником и сегодня. Я считаю, что Россия готова выполнить свои союзнические обязательства, есть прямая необходимость того, чтобы руководство Армении двигалось в правильном направлении – не выступало с какими-то устными заявлениями во время конфликта, а обратилось в предусмотренных договором формах, попросив помощи у России, чтобы последняя выполнила свои договорные обязательства.
Уверен, если бы во время 44-дневной войны Армения обратилась к России в предусмотренной процедурами форме, сегодня у нас была бы совершенно другая ситуация".