ՆԱՏՕ-ն չպետք է պատրանք ունենա, որ Ռուսաստանը կհամակերպվի Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի անդամակցությանը
Հյուսիսատլանտյան դաշինքը չպետք է պատրանքներ ունենա, որ Ռուսաստանը պարզապես կհամակերպվի Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի ադամակցությանն այս դաշինքին: Այս մասին երկուշաբթի լրագրողներին է ասել ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք դիտարկում ենք ամբողջական իրավիճակը: Իրավիճակն, իհարկե, արմատապես փոխվում է տեղի ունեցողի ֆոնին։ Վերջերս մեր կողմից տարբեր մակարդակներով մեկնաբանություններ են արվել։  Այս ամենը (ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի և Ֆինլանդիայի միանալու շուրջ ստեղծված իրավիճակը - նշում է ՏԱՍՍ-ը) Արևմուտքի քաղաքական շրջանակների և, մասնավորապես, Հյուսիսային Եվրոպայի երկրներում կատարվող աշխարհում կատարվողի բացարձակ կեղծ և խեղաթյուրված ընկալման արտացոլումն է»,- ասել է փոխնախարարը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
«Այն, որ այս որոշման արդյունքում Շվեդիայի, ինչպես և Ֆինլանդիայի անվտանգությունը չի ամրապնդվի, միանգամայն պարզ է մեզ համար: Իսկ թե ՆԱՏՕ-ի այս ընդհանուր կոնֆիգուրացիայի փոփոխությունից հետո ինչ տեսքով ենք ապահովելու մեր անվտանգությունը, դա առանձին հարց է։ Դա կախված կլինի նրանից, թե գործնական առումով ինչ արդյունք կունենա Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի ակնկալվող միացումը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին: Բրյուսելում և Վաշինգտոնում և ՆԱՏՕ-ի այլ մայրաքաղաքներում նրանք չպետք է պատրանքներ ունենան, թե մենք պարզապես կհամակերպվենք դրա հետ»,- ասել է Ռյաբկովը:

НАТО не должна питать иллюзий, что Россия смирится с членством Швеции и Финляндии: Рябков
Североатлантический альянс не должен питать никаких иллюзий, что Россия просто смирится со вступлением в этот блок Швеции и Финляндии. Об этом заявил в понедельник журналистам замглавы МИД РФ Сергей Рябков, передает ТАСС
"Мы смотрим на ситуацию в совокупности. Ситуация, конечно же, радикально меняется в свете происходящего. В последнее время комментарии были сделаны на разных уровнях с нашей стороны. Все это (ситуация вокруг вступления в НАТО Швеции и Финляндии - прим. ТАСС) - отражение абсолютно ложного и искаженного восприятия того, что происходит в мире, политикоформирующими кругами на Западе, и, в частности, в странах Северной Европы", - сказал замминистра, отвечая на соответствующий вопрос.
"То, что безопасность Швеции, как и Финляндии, если на то пошло, в результате данного решения не укрепится, для нас совершенно очевидно. А в какой форме мы будем обеспечивать свою безопасность после изменения этой общей натовской конфигурации, вопрос отдельный. Это будет зависеть от того, что в практическом плане станет следствием ожидаемого присоединения Финляндии и Швеции к североатлантическому союзу (НАТО - прим. ТАСС), - указал Рябков. - Никаких иллюзий о том, что мы будем с этим просто мириться, у них быть не должно - в Брюсселе и в Вашингтоне, и в других натовских столицах. То есть общий уровень военной напряженности возрастет, предсказуемости в этой сфере станет меньше".