Ալեն Սիմոնյանը ներկա է եղել «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի խորհրդի նիստին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 16-ին բացման խոսքով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի խորհրդի նիստին:
Ողջունելով ներկաներին` նա բարձր է գնահատել ծրագրի շրջանակում համագործակցության արդյունքները` շեշտելով, որ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի, բրիտանական և շվեդական դեսպանությունների, UK Aid կազմակերպության համատեղ ուժերով վերանայվել են առաջնահերթ խնդիրները, որոնց պարբերական լուծումները բարձրացնում են խորհրդարանական ժողովրդավարության մշակույթի նշաձողը:
Նա արձանագրել է պատգամավորների, աշխատակազմի ու խորհրդարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումների հետ իրականացված աշխատանքի արդյունավետությունը: Խորհրդարանի նախագահն ուշադրություն է հրավիրել հատկապես էլեկտրոնային խորհրդարանի հիմնմանը և համաշխարհային խորհրդարանների լավագույն փորձի տեղայնացմանը:
Որպես տեսանելի և առարկայական արդյունք` Ալեն Սիմոնյանն առանձնացրել է Քրեական օրենսգրքի ու Քրեական դատավարության օրենսգրքի ընդունումը, 2022 թ. «Պետական բյուջեի մասին» օրենքում առաջին անգամ ներկայացված գենդերային բյուջետավորումը:
Նա անդրադարձել է նաև ծրագրի շրջանակում խորհրդարանում ստեղծված Վերլուծական ու վերապատրաստման, Խորհրդարանական ժողովրդավարության կենտրոններին:
Եզրափակելով խոսքը` ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ այս ծրագիրն Ազգային ժողովի առանցքային նախագիծն է:
«Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրը մշակվել է Ազգային ժողովին աջակցություն ցուցաբերելու համար` ուշադրության կենտրոնում պահելով խորհրդարանական գործառնությունների որակի, թափանցիկության և ներառականության բարելավումը:
Ծրագիրն օժանդակում է խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը` վերապատրաստման, փորձագիտության և խորհրդատվության միջոցով:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագիրն իրականացվում է ՕքսԵՋեն հիմնադրամի, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի և Ժողովրդավարության Վեսթմինսթր հիմնադրամի կողմից` ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցությամբ: Ծրագիրն իրականացվում է Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» և Շվեդիայի կառավարության ֆինանսական օժանդակությամբ:
Ծրագրի նպատակն է ուժեղացնել Հայաստանի օրենսդիր մարմինը, աջակցել խորհրդարանին, որպեսզի պետական կառավարման համակարգում կիրառվեն նոր գործիքներ ու մեխանիզմներ, որոնք կնպաստեն աշխատանքի որակի բարելավմանը, թափանցիկության և ներառականության ապահովմանը, գենդերային զգայուն քաղաքականությունների մշակմանը` համահունչ ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին և ոչ ոքի չանտեսելու գլոբալ «Օրակարգ 2030»-ին:

Ален Симонян – на заседании Совета программы "Новая Армения – современный парламент"
16 мая Председатель НС Ален Симонян выступил со вступительной речью на заседании Совета программы "Новая Армения – современный   парламент" Программы развития ООН (ПРООН).
Приветствуя участников, он высоко оценил итоги сотрудничества в рамках программы, подчеркнув, что приоритетные вопросы рассматривались совместно с ПРООН, британским и шведским посольствами, организацией UK Aid, регулярные решения которых поднимают планку культуры парламентской демократии.
Председатель НС отметил эффективность работы с депутатами, аппаратом и структурными подразделениями парламента. Спикер уделил особое внимание созданию электронного парламента и внедрению лучших практик мировых законодательных органов.
А.Симонян в качестве ощутимого и предметного результата выделил принятие Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов, а также гендерное бюджетирование, впервые представленное в госбюджете-2022.
Он также обратился к созданным в парламенте в рамках вышеуказанной программы Аналитико-подготовительному центру и Центру парламентской демократии.
В заключение Председатель НС подчеркнул, что программа является ключевым проектом НС.
Программа "Новая Армения – современный парламент" разработана для содействия Национальному Собранию в повышении качества, транспарентности и инклюзивности парламентской деятельности.
Программа поддерживает наращивание потенциала парламента путем переподготовки, экспертизы и консультаций.
Программа "Новая Армения – современный парламент" ПРООН реализуется Фондом OxEGen , Международным центром человеческого развития и Вестминстерским фондом демократии в сотрудничестве с НС РА. Программа финансируется Фондом эффективного управления Соединенного Королевства и правительством Швеции.
Цель программы – укрепление   законодательной власти РА, оказание помощи парламенту в применении новых инструментов и механизмов в системе государственного управления для повышения качества работы, обеспечения прозрачности и инклюзивности, разработки гендерно-чувствительной политики в соответствии с целями устойчивого развития ООН и глобальной "Повестки - 2030".