Տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի առանձնազրույցը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կրեմլում առանձնազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Իր խոսքում ՌԴ նախագահը նշել է. «Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի, մենք Ձեզ հետ մշտական կապի մեջ ենք` քննարկելու երկկողմ օրակարգի հարցերն ու տարածաշրջանային խնդիրները: Այնուամենայնիվ, հարցերը միշտ շատ են, դա ակնհայտ է` վկայում է մեր երկխոսության ինտենսիվության մասին: Ես մեր երկկողմ ձևաչափով զրույցի սկզբում կցանկանայի նշել, որ նախորդ տարվա կտրվածքով դիտարկում ենք առևտրաշրջանառության զգալի աճ, շարունակվում են ներդրումները, ակտիվորեն շարունակում ենք աշխատել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման ուղղությամբ եռակողմ ձևաճափով` Ադրբեջանի գործընկերների հետ միասին: Հարցերը շատ են, ուրախ եմ Ձեզ հետ հանդիպելու հնարավորության և բոլոր թեմաների շուրջ խոսելու համար»:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել ՀԱՊԿ հոբելյանական գագաթնաժողովի կազմակերպման և ավանդական ջերմ ընդունելության համար: Իհարկե, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 30-ամյակը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 20-ամյակը նշանակալի իրադարձություններ են և կարծում եմ` մենք ունեցանք շատ բովանդակալից խոսակցություն: Շատ կարևոր է, որ այդ խոսակցությունն ուղղված է ապագային, մեր կազմակերպության հետագա զարգացմանը:
Իհարկե, ամիս էլ չի անցել Ռուսաստանի Դաշնություն իմ առաջին պաշտոնական այցից հետո: Մենք այն ժամանակ էլ ունեցանք շատ բովանդակալից խոսակցություն, և ինչպես Դուք ճիշտ նկատեցիք` մեր երկկողմ օրակարգն այնքան հագեցած է, որ կարելի է ավելի հաճախ հանդիպել: Մենք գտնվում ենք մշտական կապի մեջ, հաճախ հեռախոսազրույցներ ենք ունենում: Տնտեսության առումով ցանկանում եմ նկատել, որ մարտ ամսին որոշակի անկումից հետո նկատվում է երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացում: Մենք տեսնում ենք ներդրումային հետաքրքրություն ռուսական բիզնեսի կողմից, որն ուզում է ներդրումներ կատարել Հայաստանում: Եվ գիտեմ, որ այս հարցում Դուք ևս քաջալերում եք ռուսաստանցի գործարարներին, որպեսզի նրանք ներդրումներ կատարեն Հայաստանում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ դրա համար:
Իհարկե, հույս ունեմ, որ այսօր կքննարկենք նաև տարածաշրջանային անվտանգության, կայունության, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, ինչպես նշեցինք մեր համատեղ հայտարարության մեջ` նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կարևոր դերակատարման հետ կապված հարցեր: Կցանկանայի Ձեզ հետ կիսվել որոշակի տեղեկատվությամբ, այնպես որ ևս մեկ անգամ շնորհակալ եմ հանդիպման համար»:

Prime Minister Nikol Pashinyan held a private conversation with President of the Russian Federation Vladimir Putin in the Kremlin.
The Russian President said, “Honorable Nikol Vladimirovich, we are in constant touch, discussing issues of bilateral agenda and regional issues. However, there are always numerous questions, which obviously indicates the intensity of our dialogue. At the beginning of our bilateral talks, I would like to note that over the past year we have seen a significant increase in trade turnover, investments continue, and we continue to work actively on the settlement of the Karabakh conflict in the trilateral format, together with our Azerbaijani partners. There are many issues, I am glad to have the opportunity to meet you and talk about all topics."
In turn, The Prime Minister of Armenia said, “Honorable Vladimir Vladimirovich, let me once again thank you for organizing the CSTO jubilee summit and for the traditional warm reception. Of course, the 30th anniversary of the Collective Security Treaty and the 20th anniversary of the Collective Security Treaty Organization are remarkable events, and I think we had a very meaningful conversation. It is very important that this conversation is future oriented, it’s about the further development of our Organization.
Of course, less than a month has passed since my first official visit to the Russian Federation. We had a very meaningful conversation then, and as you rightly noted, our bilateral agenda is so abundant that we could meet more often. We are in constant touch, we often have telephone conversations. In terms of the economy, I would like to note that after a certain decline in March, intensification of bilateral economic ties is noticeable. We see investment interest from Russian business, wishing to invest in Armenia. And I know that in this issue you are also encouraging Russian businessmen to invest in Armenia. I want to thank you for that.
Of course, I hope that today we will discuss issues related to regional security, stability, the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, as well as the important role of the OSCE Minsk Group, as we mentioned in our joint statement. I would like to share some information with you, so thank you for the meeting."