Հայաստանի ներկայացուցիչները 11 ոսկե, 5 արծաթե և 6 բրոնզե մեդալ են նվաճել հաշմանդամային բազկամարտի Եվրոպայի առաջնությունում
Մայիսի 7-ից 14-ը Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում կայացել է հաշմանդամային բազկամարտի Եվրոպայի 24-րդ առաջնությունը, որին մասնակցել են նաև Հայաստանի ներկայացուցիչները:
Հայաստանի բազկամարտի հավաքականի մարզիկները 11 ոսկե, 5 արծաթե և 6 բրոնզե մեդալ են նվաճել:
Հայաստանի բազկամարտի հավաքականի կազմում ՀՀ հաշմանդամային սպորտի Ֆեդերացիայի մարզիկները թիմային հաշվարկով զբաղեցրել են երկրորդ հորիզոնականը` առաջ անցնելով Թուրքիայի հավաքականից։
Հայաստանի հաշմանդամային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Ստեփանյանի խոսքով՝ արդյունքներն ավելի քան գոհացնող են:
«Բավականին լուրջ արդյունքներ ենք գրանցել: Մեր մարզիկները մասնակցել են գրեթե բոլոր դասակարգումներում, տարբեր քաշային կարգերում` աջ և ձախ ձեռքով»,- ասում է Սարգիս Ստեփանյանը և ընդգծում՝ առաջնության մասնակիցներից 6-ը հաշմանդամություն են ձեռք բերել Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում:
Ֆեդերացիայի նախագահը փաստում է, որ հատկապես ուրախացրել է Սարգիս Հարությունյանի գրանցած արդյունքը. «Սարգիսը, որն Արցախյան երկրորդ պատերազմի արդյունքում է հաշմանդամություն ձեռք բերել, աջ ձեռքով ոսկե մեդալ նվաճեց՝ եզրափակչում առավելության հասնելով Թուրքիայի ներկայացուցչի նկատմամբ: Երկար տարիներ է, ինչ մրցակիցը մարզվում է ու բավականին փորձառու է»:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և ֆեդերացիայի աջակցությամբ Հայաստանի բազկամարտի հավաքականի կազմում Եվրոպայի առաջնությանը 14 մարզիկ է մասնակցել:

Спортсмены сборной Армении по армрестлингу завоевали 11 золотых, 5 серебряных и 6 бронзовых медалей
В Бухаресте прошел 24-й чемпионат Европы по армрестлингу среди инвалидов, в котором участвовали и представители Армении, передает 1lurer.am.
Спортсмены сборной Армении по армрестлингу завоевали 11 золотых, 5 серебряных и 6 бронзовых медалей. Сборная Армении по армрестлингу Федерации спорта инвалидов РА заняла второе место в командном зачете, опередив команду Турции. По словам Саркиса Степаняна, президента Федерации спорта инвалидов Армении, результаты более чем удовлетворительные.
"Мы зафиксировали достаточно серьезные результаты. Наши спортсмены выступали практически во всех категориях: в разных весовых, в категориях правой и левой рукой", - отметил Саркис Степанян.
Президент федерации заявил, что он особенно доволен результатом Саргиса Арутюняна: "Саркис, получивший инвалидность в результате второй Арцахской войны, завоевал золотую медаль в категории борьба правой рукой, победив в финале представителя Турции. Противник тренировался много лет и был достаточно опытен".
При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, Федерации и мэрии Еревана 14 спортсменов в составе сборной Армении по армрестлингу приняли участие в чемпионате Европы.