Հայաստանի ներկայացուցիչները 11 ոսկե, 5 արծաթե և 6 բրոնզե մեդալ են նվաճել հաշմանդամային բազկամարտի Եվրոպայի առաջնությունում
Մայիսի 7-ից 14-ը Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում կայացել է հաշմանդամային բազկամարտի Եվրոպայի 24-րդ առաջնությունը, որին մասնակցել են նաև Հայաստանի ներկայացուցիչները:
Հայաստանի բազկամարտի հավաքականի մարզիկները 11 ոսկե, 5 արծաթե և 6 բրոնզե մեդալ են նվաճել:
Հայաստանի բազկամարտի հավաքականի կազմում ՀՀ հաշմանդամային սպորտի Ֆեդերացիայի մարզիկները թիմային հաշվարկով զբաղեցրել են երկրորդ հորիզոնականը` առաջ անցնելով Թուրքիայի հավաքականից։
Հայաստանի հաշմանդամային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Ստեփանյանի խոսքով՝ արդյունքներն ավելի քան գոհացնող են:
«Բավականին լուրջ արդյունքներ ենք գրանցել: Մեր մարզիկները մասնակցել են գրեթե բոլոր դասակարգումներում, տարբեր քաշային կարգերում` աջ և ձախ ձեռքով»,- ասում է Սարգիս Ստեփանյանը և ընդգծում՝ առաջնության մասնակիցներից 6-ը հաշմանդամություն են ձեռք բերել Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում:
Ֆեդերացիայի նախագահը փաստում է, որ հատկապես ուրախացրել է Սարգիս Հարությունյանի գրանցած արդյունքը. «Սարգիսը, որն Արցախյան երկրորդ պատերազմի արդյունքում է հաշմանդամություն ձեռք բերել, աջ ձեռքով ոսկե մեդալ նվաճեց՝ եզրափակչում առավելության հասնելով Թուրքիայի ներկայացուցչի նկատմամբ: Երկար տարիներ է, ինչ մրցակիցը մարզվում է ու բավականին փորձառու է»:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի և ֆեդերացիայի աջակցությամբ Հայաստանի բազկամարտի հավաքականի կազմում Եվրոպայի առաջնությանը 14 մարզիկ է մասնակցել:

Armenian athletes won 11 gold, 5 silver and 6 bronze medals at the 24th European and Para Arm-wrestling Championships in Bucharest, Romania1lurer.am reports.
The athletes of the Armenian National Disabled Sports Federation, part of the National Arm-wrestling Team of Armenia, finished 2nd in the team ranking.
“We had rather serious results,” Armenian National Disabled Sports Federation President Sargis Stepanyan said. “Our athletes competed in virtually all divisions and weight classes.”
Six of the athletes sustained disabilities in the 2020 Artsakh (Nagorno-Karabakh) war.
Stepanyan said he was most happy over athlete Sargis Harutyunyan’s victory. “Sargis Harutyunyan, who sustained a disability during the second Artsakh war, captured gold in the right-hand competition and won over his Turkish opponent in the final. He’s been training for many years and he is rather experienced.”
Fourteen athletes took part in the championship. The Ministry of Education, Science, Culture and Sports, the Yerevan City Hall and the Armenian National Disabled Sports Federation sponsored their participation. The athletes are already in Yerevan.