Կանադայի հանրային անվտանգության նախարար Մարկո Մենդիչինոն ասել է, որ պատժամիջոցների ենթարկված մոտ 1000 ռուսաստանցիներին, ինչպես նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին այժմ արգելված է մուտք գործել իր երկիր։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ մայիսի 17-ին համապատասխան օրինագիծ է ներկայացվել Կանադայի Սենատ։
«Կանադան կանգնած է Ուկրաինայի կողքին, և մենք պատասխանատվության կենթարկենք Ռուսաստանին իր հանցագործությունների համար։ Այդ իսկ պատճառով մենք հենց նոր հայտարարեցինք, որ արգելում ենք մոտ հազար ռուսաստանցիների մուտքը Կանադա, այդ թվում՝ Պուտինին և նրա հանցակիցներին», - գրել է Մենդիչինոն թվիթերյան իր միկրոբլոգում։
Նա նշել է, որ այդ մարդիկ նախկինում ընդգրկվել են Կանադայի սև ցուցակում՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողությանը նպաստելու կամ մասնակցելու համար։ «Մենք շարունակելու ենք պատժել մեղավորներին»,- հավելել է նախարարը։
Քննարկվող օրինագիծը նախատեսում է արգելել Վլադիմիր Պուտինի, Ռուսաստանի կառավարության և ռազմական հրամանատարության անդամների, ինչպես նաև այլ պաշտոնյաների մուտքը երկիր։

Канада запретила въезд Путину и еще тысяче россиян
Министр общественной безопасности Канады Марко Мендичино заявил, что в его страну теперь запрещен въезд примерно 1 тыс. россиян, попавших под санкции, а также президенту России Владимиру Путину. Как сообщает Reuters, 17 мая в Сенат Канады был внесен соответствующий законопроект, передает kommersant.
''Канада поддерживает Украину, и мы обяжем Россию отвечать за свои преступления. Вот почему только что мы объявили, что запрещаем въезд в Канаду примерно тысяче россиян, включая Путина и его сообщников'',- написал господин Мендичино в своем Twitter.
Он отметил, что эти люди ранее уже были внесены в черный список Канады за содействие или участие в военной операции на Украине. ''Мы продолжим наказывать виновных'',- добавил министр.
Законопроект, о котором идет речь, предполагает запрет на въезд в страну для Владимира Путина, членов правительства и военного командования России, а также других чиновников. Поправки вносятся в ''Закон об иммиграции и защите беженцев''.