Կանադայի հանրային անվտանգության նախարար Մարկո Մենդիչինոն ասել է, որ պատժամիջոցների ենթարկված մոտ 1000 ռուսաստանցիներին, ինչպես նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին այժմ արգելված է մուտք գործել իր երկիր։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ մայիսի 17-ին համապատասխան օրինագիծ է ներկայացվել Կանադայի Սենատ։
«Կանադան կանգնած է Ուկրաինայի կողքին, և մենք պատասխանատվության կենթարկենք Ռուսաստանին իր հանցագործությունների համար։ Այդ իսկ պատճառով մենք հենց նոր հայտարարեցինք, որ արգելում ենք մոտ հազար ռուսաստանցիների մուտքը Կանադա, այդ թվում՝ Պուտինին և նրա հանցակիցներին», - գրել է Մենդիչինոն թվիթերյան իր միկրոբլոգում։
Նա նշել է, որ այդ մարդիկ նախկինում ընդգրկվել են Կանադայի սև ցուցակում՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողությանը նպաստելու կամ մասնակցելու համար։ «Մենք շարունակելու ենք պատժել մեղավորներին»,- հավելել է նախարարը։
Քննարկվող օրինագիծը նախատեսում է արգելել Վլադիմիր Պուտինի, Ռուսաստանի կառավարության և ռազմական հրամանատարության անդամների, ինչպես նաև այլ պաշտոնյաների մուտքը երկիր։

Russians sanctioned by Canada will be barred from entering the country, Public Safety Minister Marco Mendicino and the Canada Border Services Agency (CBSA) say, cbc.ca reports.
In a statement from CBSA, Mendicino announced he'll introduce changes to the Immigration and Refugee Protection Act (IRPA) that will prevent those sanctioned individuals from coming into the country.
"These changes will allow the Canada Border Services Agency to deny entry to, and remove, individuals subject to sanctions, and will allow Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) officials to deny visas," the statement reads.
"Once in force, these amendments to IRPA will apply to all foreign nationals subject to sanctions by Canada, and any accompanying family members."
The government has sanctioned over 1,000 individuals and entities from Russia, Ukraine and Belarus in retaliation for the Russian invasion of Ukraine, according to Global Affairs Canada.