ԱՄՆ իշխանությունները մտադիր են աշխատել ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների հետ՝ արագ կերպով հաստատելու Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի՝ դաշինքին միանալու հայտերը։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես ջերմորեն ողջունում և աջակցում եմ Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի պատմական հայտերը ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար և անհամբեր սպասում եմ աշխատել ԱՄՆ Կոնգրեսի և ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների հետ՝ արագորեն Ֆինլանդիան և Շվեդիան պատմության մեջ ամենաուժեղ պաշտպանական դաշինքի մեջ մտցնելու համար»,- ասվում է ԱՄՆ նախագահի գրավոր հայտարարության մեջ:
«Ֆինլանդիան և Շվեդիան Միացյալ Նահանգների երկարաժամկետ գործընկերներն են: Միանալով ՆԱՏՕ-ին, նրանք էլ ավելի կամրապնդեն մեր պաշտպանական համագործակցությունը և օգուտ կբերեն ողջ անդրատլանտյան դաշինքին», - ասել է Բայդենը:
«Ես անհամբեր սպասում եմ վաղը Վաշինգտոնում Ֆինլանդիայի նախագահ Սաուլի Նիինիստոյի և Շվեդիայի վարչապետ Մագդալենա Անդերսոնի հետ հանդիպմանը, որպեսզի մենք կարողանանք շարունակել մեր խորհրդակցությունները ՆԱՏՕ-ին նրանց անդամակցության հայտերի և եվրոպական անվտանգության հարցերի շուրջ»,- հավելել է ԱՄՆ նախագահը:

Власти США намерены работать с союзниками по НАТО над скорейшим одобрением заявок Финляндии и Швеции на вступление в альянс. Об этом заявил в среду американский президент Джо Байден, передает ТАСС
"Я тепло приветствую и решительно поддерживаю исторические заявки Финляндии и Швеции на членство в НАТО и с нетерпением жду работы с Конгрессом США и союзниками по НАТО над тем, чтобы быстро принять Финляндию и Швецию в самый сильный оборонительный альянс в истории", - говорится в письменном заявлении американского лидера.
"Финляндия и Швеция - давние партнеры США. Вступив в НАТО, они еще больше укрепят наше оборонное сотрудничество и принесут пользу всему трансатлантическому альянсу", - считает Байден. По его словам, Финляндия и Швеция приняли "важное решение" о подаче заявок на вступление в НАТО по итогам "всесторонних и инклюзивных процессов в каждой [из этих] стран".
"Я с нетерпением жду встречи с президентом Финляндии Саули Ниинистё и премьер-министром Швеции Магдаленой Андерссон в Вашингтоне завтра, чтобы мы могли продолжить консультации по поводу их заявок на присоединение к НАТО и по вопросам европейской безопасности", - добавил президент США.