Ալեն Սիմոնյանը Իտալիայի պատվիրակությանը երախտագիտություն է հայտնել ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտող բազմաթիվ հայտարարությունների և կոչերի համար
Մայիսի 19-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Իտալիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի անդամ, Միջխորհրդարանական միության շրջանակում գործող Իտալիա-Հայաստան հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Ջուլիո Չենտեմերոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը կարևորվել է հայ-իտալական փոխգործակցության առավել ակտիվացումը, խորհրդարանական դիվանագիտությունը՝ առանձնացնելով հատկապես բարեկամական խմբերի դերը: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Ազգային ժողովում գործող Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խումբն ավանդաբար ամենաբազմանդամներից է և ուրախալի է այն, որ իտալական խորհրդարանում, բացի Հայաստանի հետ բարեկամության խմբից, Միջխորհրդարանական միության շրջանակում ևս գործում է Իտալիա-Հայաստան բարեկամության երկկողմ հարաբերությունների բաժինը: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և դրանից առաջ Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտող բազմաթիվ հայտարարությունների և կոչերի համար: Նա առանձնացրել է հատկապես 2021թ. մարտի 2-ին Իտալիայի Պատգամավորների պալատի ընդունած բանաձևը, որով Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը ջերմ ողջույններ է փոխանցել Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյին՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստան ծրագրված նրա այցը կիրականանա, և հայ-իտալական միջխորհրդարանական բարեկամական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ:

On May 19, the RA NA President Alen Simonyan received the Delegation led by Member of the Chamber of Deputies of the Parliament of Italy, the Head of the Section of Italy-Armenia Relations functioning within the framework of the Inter-Parliamentary Union Giulio Centemero.
At the meeting the further activation of the Armenian-Italian interaction, the parliamentary diplomacy was highlighted, especially distinguishing the role of the Friendship Groups. The RA NA President has noted that Armenia-Italy Friendship Group is traditionally one of largest functioning in the National Assembly, and he is happy that in the Italian Parliament, besides the Friendship Group with Armenia, within the framework of the Inter-Parliamentary Union the section of Italy-Armenia friendship bilateral relations functions. Alen Simonyan expressed his gratitude for the numerous statements and appeals condemning the 44-day war in 2020 and the Azeri-Turkish aggression against Artsakh before that. He especially singled out the resolution adopted by the Chamber of Deputies of Italy on March 2, 2021, which calls on Azerbaijan to release Armenian prisoners of war.
At the end of the meeting the RA NA President conveyed his warm greetings to the President of the Chamber of Deputies of Italy Roberto Fico, expressing hope that his planned visit to Armenia will take place, and the Armenian-Italian inter-parliamentary relations will continue developing.