Սաուդյան Արաբիան հույս ունի ՕՊԵԿ+ -ի հետ համաձայնագիր մշակել, որը կներառի Ռուսաստանը: Այս մասին ասել է Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարար Աբդել Ազիզ բեն Սալմանը Financial Times-ին տված հարցազրույցում:
Նախարարը նշել է, որ շուկայում անորոշության պայմաններում դեռ վաղ է խոսել նոր համաձայնագրի մանրամասների մասին, սակայն ՕՊԵԿ+ը կավելացնի արդյունահանումը «եթե պահանջարկ լինի»։
Աբդել Ազիզ բեն Սալմանը վառելիքի գների աճը բացատրել է նավթի վերամշակման համաշխարհային կարողությունների բացակայությամբ։ «Շուկայում որոշիչ գործոնը նավթավերամշակման գործարանների հզորությունն է... Առնվազն վերջին երեք տարիների ընթացքում ամբողջ աշխարհը կորցրել է մոտ 4 միլիոն բարել նավթավերամշակման հզորություն, որից 2,7 միլիոնը միայն կորոնավիրուսային համաճարակի սկզբից ի վեր։ »,- ասել է նախարարը։

Саудовская Аравия надеется разработать соглашение с ОПЕК+, которое включало бы Россию, говорить о деталях нового соглашения пока рано, заявил министр энергетики королевства Абдель Азиз бен Салман в интервью газете Financial Times, передает РИА Новости.
По его словам, Эр-Рияд надеется "разработать соглашение с ОПЕК+... которое включает Россию". Министр отметил, что на фоне неопределенности на рынке рано говорить о деталях нового соглашения, но ОПЕК+ нарастит добычу, "если будет спрос".
Абдель Азиз бен Салман связал рост цен на топливо с нехваткой мировых нефтеперерабатывающих мощностей. "Определяющим фактором на рынке являются мощности нефтеперерабатывающих заводов... По крайней мере, за последние три года весь мир потерял около 4 миллионов баррелей нефтеперерабатывающих мощностей, 2,7 миллионов из них только с начала пандемии коронавируса", - считает министр.
Он отметил, что политика не должна вмешиваться в работу ОПЕК+, вместе с тем для ликвидации проблем в сфере добычи и нефтепереработки правительства должны поощрять промышленность делать инвестиции в углеводороды.