Պետքարտուղարը բարձր է գնահատել տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելուն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերը, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման, տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:
Վարչապետ Փաշինյանը տպավորություններն է կիսել մայիսի 22-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ, ընդգծելով, որ թեև հանդիպումը, ընդհանուր առմամբ, դրական է գնահատում, սակայն դրանից հետո  ցավոք հնչել են քննարկումների բովանդակության հետ կապ չունեցող մեկնաբանություններ:
Պետաքարտուղարը վերահաստատել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակել աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը, Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դեմարկացիային, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը և տարածաշրջանային կայունության հաստատմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև հատուկ ներկայացուցիչների մակարդակով Հայաստան-Թուրքիա քննարկումների ընթացքին: Զրուցակիցները պայմանավորվել են շարունակել Հայաստան-ԱՄՆ բարձր մակարդակի շփումները:

The Secretary of State praised the efforts of the Government of the Republic of Armenia aimed at establishing peace and stability in the region, as well as the process of democratic reforms in Armenia.
The interlocutors exchanged views on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, opening of regional communications, regional security issues.
Prime Minister Pashinyan shared his impressions of the trilateral meeting held in Brussels on May 22, emphasizing that although the meeting was generally positive, unfortunately, comments unrelated to the content of the discussions were voiced after the meeting.
The Secretary of State reaffirmed the US readiness to continue supporting Armenia's democratic reforms, the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the demarcation of the Armenia-Azerbaijan border, the opening of regional communications, and the establishment of regional stability.
The sides also referred to the Armenia-Turkey discussions at the level of special representatives. The interlocutors agreed to continue Armenia-US high-level contacts.