Բացվելիք բոլոր ճանապարհները պետք է լինեն այն երկրների սուվերենության ներքո և օրենսդրություններով, որոնցով անցնում են. Արարատ Միրզոյան
Այն, ինչ կա Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային սեղանին, բավականին թափանցիկ և հրապարակային է։ Կան մի քանի ուղղություններ, որոնցով ունենք որոշակի առաջընթաց, կան ուղղություններ, որտեղ դեռ փորձում ենք հասկանալ այն հնարավոր կետերը, որտեղ դիրքորոշումները կարող են կամ շանս ունեն համընկնելու, ԱԺ-ում հայտարարեց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, փոխանցում է Aysor.am-ը:
«Սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով ուղղությամբ արդեն որոշակի առաջընթաց կա, երեկ հանդիպել են փոխվարչապետերը, կա պայմանավորվածություն՝ մյուս հանդիպումը կազմակերպել Մոսկվայում։
Մյուս ուղղությունը տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների բացման մասին է, և այստեղ ևս որոշակի պատկերացումների համընկնումներ կան։ Կարող եմ վերահաստատել՝ բոլոր բացվելիք ճանապարհները պետք է լինեն այն երկրների սուվերենության ներքո և այն երկրների օրենսդրություններով, որոնցով անցնում են» , - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարն ասաց, թե Զանգեզուրի միջանցքն այն տրամաբանությամբ, որով շրջանառվում է 2 տարի շարունակ և որը Ադրբեջանը փորձում է ներկայացնել, Հայաստանի համար անընդունելի է։
«Կարծեք թե կա համընդհանուր ընկալում, որ այդպես չի լինելու, բացվելու են տնտեսական ուղիները, բայց այն պարամետրերով, որոնք մեզ համար ընդունելի են»  - ասաց ԱԳ նախարարը։

Все открываемые коммуникации должны оставаться под юрисдикцией тех стран, по территории которых они проходят: Арарат Мирзоян
Переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном прозрачный и публичный. Есть несколько направлений, где зафиксирован определенный прогресс, но есть также направления, где мы пытаемся понять те возможные пункты, где позиции могут совпасть, заявил сегодня в парламенте министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, передает Aysor.am
''Есть определенный прогресс по вопросам делимитации и демаркации, вчера состоялась встреча вице-премьеров, есть договоренность, что следующая встреча будет организована в Москве.
Другое направление о разблокировании транспортных и экономических инфраструктур, и здесь также есть определенное совпадение представлений. Могу снова подтвердить, что все открываемые коммуникации должны оставаться под юрисдикцией тех стран, по территории которых они проходят'', - заявил Арарат Мирзоян.
Министр отметил, что ''Зангезурский коридор'' в той логике, в которой он муссируется и представляется Азербайджаном два года подряд, неприемлем для Армении.
''Похоже, есть всеобщее понимание, что так не будет. Экономические коммуникации будут открыты, но по тем параметрам, которые для нас приемлемы'', - сказал глава МИД Армении.