Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության նախագահ Լուիս Լակաժե Պոուին՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարեդարձը:
Մեր ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունները, անշուշտ, շատ ավելի երկար պատմություն ունեն, իսկ այս 30 տարվա ընթացքում դրանք տեղափոխվել են նաև միջպետական հարթություն և շարունակել զարգանալ փոխըմբռնման, ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ վստահության մթնոլորտում:
Մենք երբեք չենք մոռանա, որ Ուրուգվայը 1965 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած առաջին երկիրն է, որով վերահաստատել է մարդու հիմնարար իրավունքների և համամարդկային արժեքների՝ իր ջատագովի համբավը: Ներկայում մեր երկրների կապերը սերտացնող կարևոր գործոն է ցեղասպանությունից հետո Ուրուգվայում ձևավորված հայ համայնքը։
30-ամյա հոբելյանին ընդառաջ կարևորում եմ Երևանում և Մոնտեվիդեոյում դեսպանությունների բացման երկուստեք որոշումը, ինչը վկայում է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և ապագային միտված տեսլականի մասին:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի առթիվ։ Վերահաստատում եմ իմ պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու բարեկամ Ուրուգվայի հետ փոխգործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:

Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Восточной Республики Уругвай Луису Лакалье Поу по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя государствами. В послании говорится:
Сегодня исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Восточной Республикой Уругвай.
Дружественные отношения между нашими народами, безусловно, имеют гораздо более длительную историю, а за эти 30 лет они также перешли на межгосударственный уровень и продолжали развиваться в атмосфере взаимопонимания, общих ценностей и взаимного доверия.
Мы никогда не забудем, что Уругвай был первой страной, которая в 1965 году официально признала Геноцид армян, подтвердив свою репутацию защитника фундаментальных прав человека и общечеловеческих ценностей. В настоящее время армянская община, образовавшаяся в Уругвае после геноцида, является важным фактором, укрепляющим связи между нашими странами.
Считаю важным принятое накануне 30-летнего юбилея двустороннее решение открыть посольства в Ереване и Монтевидео, что свидетельствует о политическом диалоге на высоком уровне и ориентированном на будущее видении.
Поздравляю всех нас с 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Уругваем. Подтверждаю готовность к укреплению сотрудничества с дружественным Уругваем во всех областях, представляющих взаимный и многосторонний интерес.