ՀՀ ՄԻՊ-ը կարևորում է ատելության ու բևեռացված խոսքի դեմ աշխատանքը
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ջանքեր է գործադրում՝ աջակցելու գերիների, պահվող քաղաքացիական անձանց ու անհետ կորած անձանց վերադարձի ուղղությամբ, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը, փոխանցում է aysor.am-ը:
Նա ասաց, թե աջակցում են նաև գերիների ընտանիքների խնդիրների լուծմանը:
«Դրանք սոցիալական են, տնտեսական ու հոգեբանական, այս առումով մենք շատ ակտիվ ենք ներգրավված ընտանիքների հետ աշխատանքներում, պարբերաբար հանդիպումներ ենք ունենում, նաև հետևում ենք գործերի ընթացքին», - ասաց ՄԻՊ-ը:
Նա ընդգծեց, թե հետպատերազմական հումանիտար խնդիրների հաղթահարումը առաջնահերթություն է իրենց համար:
ՄԻՊ-ը կարևորում է նաև ատելության ու բևեռացված խոսքի դեմ աշխատանքը:
«Այս առումով մենք սկսել ենք այս խոսակցությունները տարբեր շահակիցների հետ, դրանք նաև ԶԼՄ-ներն են, որոշ պատգամավորներ, նաև քաղհասարակությունը», - ասաց Գրիգորյանը:
Երրորդ առաջնահերթությունը ՄԻՊ-ի համար հավասարության օրակարգն է:
«Սա շատ մեծ օրակարգ է, որի ներքո պետք է հասկանալ կանանց քաղաքական ու տնտեսական հզորացումը, պետք է հասկանալ հաշմանդամություն ունեցող անձանց խտրականության ու տարբերակված վերաբերմունքից պաշտպանության մեխանիզմները, պետք է հասկանալ երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերը, այս առումով բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել Արդարադատության նախարարության ու քաղհասարակության հետ։ Բոլորի համոզմունք այն է, որ մեզ պակասում է համակարգային, լիարժեք օրենսդրություն, որը  կսահմանի՝ ինչ է խտրականությունը, կտա դրա տեսակները, որը կնախատեսի պաշտպանության մեխանիզմներ», - հայտարարեց ՀՀ ՄԻՊ-ը:

Омбудсмен Армении придает важность борьбе с риторикой ненависти и поляризацией общества
Защитник прав человека Армении прилагает усилия для содействия возвращению пленных, удерживаемых гражданских лиц и без вести пропавших, заявила в парламенте омбудсмен Кристине Григорян.
Она отметила, что офис омбудсмена содействует также решению проблем семей пленных.
"Это социальные, экономические и психологические проблемы. Мы очень активно вовлечены в работы с семьями, периодически встречаемся с ними, следим также за ходом дел", - сказала Григорян, передает Aysor.
Она подчеркнула, что преодоление послевоенных гуманитарных проблем является для них приоритетом.
Омбудсмен Армении подчеркнула также важность борьбы с риторикой ненависти и поляризацией общества.
"В данном контексте мы уже начались соответствующие обсуждения с различными кругами, в том числе со СМИ, депутатами, представителями гражданского общества", - сказала она.
Третьим приоритетом для омбудсмена является повестка достижения равенства.
"Это очень большая повестка, которая включает в себя политическое и экономическое усиление женщин, механизмы защиты людей с инвалидностью от дискриминации, вопросы защиты прав детей. Мы провели многочисленные обсуждения с министерством юстиции и представителями гражданского общества. Все убеждены в том, что нам не хватает системного, полноценного законодательства, которое установит, что значит дискриминация, определит виды дискриминации, а также предусмотрит механизмы защиты", - заявила Кристине Григорян.