ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն անզոր է և ականատես է լինում Ադրբեջանի կողմից Արցախի օկուպացված տարածքներում գտնվող հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ իրականացվող ավերածություններին. ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ
Օրերս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից համատեղ կազմակերպվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակի կապակցությամբ համերգ-երեկո, հայտնում է Արմենպրես-ը, որին, ի թիվս հայ համայնքի ներկայացուցիչների և բազմաթիվ երաժշտասերների, ներկա էին դեսպաններ, սենատորներ, պատգամավորներ, կրոնական համայնքի ներկայացուցիչներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և բազմաթիվ անվանի անձինք։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կայացած համերգ-երեկոյի սկզբում բացման ելույթներով հանդես են եկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը, Աֆրիկայի հարցերով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ֆիրմին Էդուարդ Մատոկոն, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը։
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին անդամակցելով՝ Հայաստանն արտահայտել է իր մշակույթի ավանդը մարդկության ժառանգության մեջ։ Սակայն, այդ անդամակցությունը մենք պետք է նաև գնահատենք կազմակերպության գործունեությանը երկրի մասնակցությամբ։ Այս տարիների ընթացքում Հայաստանը լիովին ներգրավվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մանդատի իրագործման և այն համամարդկային արժեքների տարածման գործում, որոնց երաշխավորն է հանդիսանում։
Մենք մտահոգությամբ ենք հետևում հակամարտային տարածաշրջաններում մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգներին, 1998-2005թթ․ ընթացքում Նախիջևանի հայկական գերեզմանատան հազարավոր խաչքարերի ոչնչացման դեպքերին։ Նույնիսկ այսօր, հակառակ գլխավոր տնօրենի ջանքերին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն անզոր է և ականատես է լինում Ադրբեջանի կողմից Արցախի օկուպացված տարածքներում գտնվող հայկական մշակութային արժեքների նկատմամբ իրականացվող ավերածություններին և վանդալիզմի այլ դեպքերին։ Այո, պետք է ամեն ինչ անել վտանգված ժառանգությունը փրկելու համար»,- իր ելույթում նշել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը:
Աֆրիկայի հարցերով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ֆիրմին Էդուարդ Մատոկոն էլ իր հերթին արձանագրեց․
«Հայաստանն ու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն միավորող վստահության և համերաշխության կապերն արժեքավոր են, և անդադար ամրապնդվող համագործակցությունը դրա վկայությունն է։ Երեք տասնամյակ Հայաստանը մեր կողքին հաստատակամորեն ներգրավված է ի շահ համամարդկային արժեքների և այնպիսի համընդհանուր արժեքների պաշտպանության, ինչպիսիք են կրթությունը, մշակույթը, գիտությունը, հաղորդակցությունը և տեղեկատվությունը։ Հայաստանն ակտիվ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի իրավասության շրջանակի բոլոր բնագավառներում։ Այդ սերտ համագործակցությունը նաև արտահայտվում է առաջին անգամ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդին Հայաստանի անդամակցությամբ՝ մինչև 2025թ․»։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է.
«Հայ ժողովուրդը, ինչպես գիտեք, սեփական պատմական փորձից ծանոթ է հոգևոր և մշակութային արժեքները կորցնելու ողբերգական երևույթին։ Ցավոք, այսօր ևս մենք առերեսվում ենք այդ արժեքների շարունակական խեղաթյուրման, յուրացման և ոչնչացման դեպքերին, որոնք նույնիսկ տեսագրվում և սոցիալական ցանցերում հրապարակվում են իրագործողների կողմից:
Լիահույս ենք, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն՝ որպես մշակութային ժառանգության պաշտպանության առաջատար միջազգային մարմին, միջազգայնորեն իրեն վերապահված մանդատի շրջանակներում ջանք չի խնայի՝ ապահովելու Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության անվտանգությունը»:
Համերգի ընթացքում կատարումներով հանդես եկան ֆրանսահայ հանրահռչակ երաժիշտներ Անդրե Մանուկյանը և Պատրիկ Ֆիորին, ինչպես նաև՝ Հայաստանից ժամանած տաղանդաշատ երիտասարդ երաժիշտներ Անի Մելիքյանը, Արթուր Գրիգորյանը և Արմեն Պուչինյանը։
Ելույթներին զուգահեռ ցուցադրվեց հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող լուսանկարների շարք, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության, Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական և նախնական ցանկերում, ինչպես նաև՝ «Աշխարհի հիշողության» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային ռեգիստրում   ներառված մշակութային արժեքները և վայրերը։

ЮНЕСКО бессильна и становится свидетелем и других случаев вандализма и уничтожения армянских культурных ценностей на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха: постпред Армении
Республики Армения при ЮНЕСКО вместе с Министерством образования, науки, культуры и спорта по случаю 30-летия членства Армении в ЮНЕСКО  организовали вечер, на котором присутствовали представители армянской общины, духовной общины, общественных организаций, послы, сенаторы, депутаты и другие лица.
Как передает ''Арменпресс'', в начале вечера, состоявшегося в штаб-квартире ЮНЕСКО, выступили постоянный представитель Армении в ЮНЕСКО, посол Кристиан Тер-Степанян, заместитель генерального директора ЮНЕСКО по вопросам Африки Фирмин Эдуард Матоко, министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян. շВступив в ЮНЕСКО, Армения представила свой культурный вклад в наследие человечества. Однако мы должны расценивать, что членство - это деятельность организации с участием страны.  Армения полностью вовлечена в реализацию мандата ЮНЕСКО, в распространение общечеловеческих ценностей, гарантом которых она является.
Мы с беспокойством следим за опасностью, угрожающей культурному наследию в конфликтных регионах, случаями уничтожения тысяч хачкаров армянского кладбища Нахичевана в 1998-2005 годах. Даже сегодня, несмотря на усилия генерального директора, ЮНЕСКО бессильна и становится свидетелем и других случаев вандализма и уничтожения армянских культурных ценностей на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха. Да, необходимо сделать все, чтобы сохранить наследие, находящееся под угрозой исчезновения'', - сказал в своем выступлении постоянный представитель Республики Армения при ЮНЕСКО, посол Кристиан Тер-Степанян.
Фирмин Эдуард Матоко, заместитель генерального директора ЮНЕСКО по Африке, в своем выступлении заявил:
''Узы доверия и солидарности, объединяющие Армению и ЮНЕСКО, ценны, и постоянно укрепляющееся сотрудничество является тому доказательством. На протяжении трех десятилетий Армения тесно связана с нами во благо общечеловеческих ценностей, защиты таких общечеловеческих ценностей, как образование, культура, наука, общение, информация. Армения активна во всех областях юрисдикции ЮНЕСКО. Это тесное сотрудничество впервые выражено и членством Армении в Исполнительном совете ЮНЕСКО до 2025 года''.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян отметил:
''Армянскому народу из собственного исторического опыта знакома трагическая утрата своих культурных и духовных ценностей. К сожалению, и сегодня мы сталкиваемся со случаями  искажения, присвоения и уничтожения этих ценностей, которые преступники даже снимают на видео и публикуют в социальных сетях.
Мы полны надежды, что ЮНЕСКО как ведущая международная организация по защите культурного наследия в рамках своего международного мандата не пожалеет усилий для обеспечения безопасности армянского культурного наследия Арцаха''.
На концерте, состоявшемся в течение вечера, выступили известные французские артисты с армянскими корнями Андре Манукян, Патрик Фиори, а также талантливые молодые музыканты из Армении Ани Меликян, Артур Григорян и Армен Пучинян.
Наряду с выступлениями была и выставка фотографий, представляющих армянское историко-культурное наследие, в частности, объекты, включенные в предварительные списки Всемирного нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, а также культурные ценности и исторические места, включенные в международный реестр ЮНЕСКО ''Память мира''.