ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը Փարիզում կհանդիպի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեի հետ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը հունիսի 6-ին պաշտոնական այցով մեկնել են Փարիզ՝ մասնակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության 30-ամյակի միջոցառմանը:
Ինչպես հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից, հոբելյանական միջոցառման շրջանակում հունիսի 7-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փարիզյան կենտրոնակայանում տեղի է ունենալու տոնական համերգ։ Համերգային ծրագրում հանդես կգան ֆրանսահայ հանրահայտ կատարողներ Պատրիկ Ֆիորին և Անդրե Մանուկյանը, ինչպես նաև հայաստանյան ներկայացուցիչներ  Արթուր Գրիգորյանը, Արմեն Պուչինյանը, Անի Մելիքյանը։
Միջոցառման ծրագրում ներառված են նաև պաշտոնական ելույթներ հայկական կողմից և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավար կազմից:
Պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսվում է նաև ՀՀ կրթության, գիտության,
մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանի և նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի հանդիպումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեի հետ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին Հայաստանի անդամակցության 30-ամյակի կապակցությամբ մշակութային միջոցառման իրականացումը միտված է հայ մշակույթի հանրահռչակմանն ու հայ-ֆրանսիական մշակութային կապերի խթանմանը:

В Париже состоится встреча Ваграма Думаняна с заместителем гендиректора ЮНЕСКО по вопросам культуры Эрнесто Оттоне
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян и заместитель министра Ара Хзмалян 6 июня с официальным визитом выехали в Париж для участия в мероприятии, посвященном 30-летию членства Республики Армения в ЮНЕСКО.
Как сообщили "Арменпресс" в Министерстве ОНКС, 7 июня в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже в рамках юбилейного мероприятия состоится праздничный концерт. В программе концерта выступят известные французские исполнители армянского происхождения Патрик Фиори, Андре Манукян, а также артисты из Армении Артур Григорян, Армен Пучинян, Ани Меликян.
На церемонии выступят официальные лица с армянской стороны и руководства ЮНЕСКО.
В ходе официального визита состоится встреча министра Ваграма Думаняна и заместителя министра Ара Хзмаляна с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по культуре Эрнесто Оттоне.
Проведение мероприятия по случаю 30-летия членства Армении в ЮНЕСКО направлено на популяризацию армянской культуры и развитие армяно-французских культурных связей.