Եվրախորհրդարանը կարևորում է հայ գերիների վերադարձի ապահովումը. Փաշինյանն ընդունել է Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է Եվրոպական խորհրդարանի հետ սերտ համագործակցությունը և նշել, որ Եվրոպական միությունը հանդիսանում է Հայաստանի ժողովրդավարական օրակարգի արդյունավետ իրականացման կարևորագույն գործընկերներից մեկը: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է Արևելյան գործընկերության շրջանակում փոխգործակցությունը և նշել, որ մեր երկիրը կոռուպցիայի դեմ պայքարի, խոսքի ազատության, ընտրական բարեփոխումների և այլ ուղղություներով ԱԼԳ շրջանակում զբաղեցնում է առաջատար դիրքեր:
Դեյվիդ Մքալիսթերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել հայ խորհրդարանականների հետ արդյունավետ ու սերտ համագործակցության փաստը: Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահը ողջունել է Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները՝ հավելելով, որ Եվրոպական միությունը շարունակելու է օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակին, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հնարավորություններին: Վարչապետ Փաշինյանը մանրամասն ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումները վերոնշյալ ուղղությամբ և պատասխանել ԵԽ պատվիրակության հարցերին:
Զրուցակիցները կարևորել են տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ապահովումը, այդ ուղղությամբ երկխոսության շարունակականությունը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մինչ օրս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին, ինչի կապակցությամբ Դեյվիդ Մքալիսթերը նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանը ևս կարևորում է Ադրբեջանի կողմից նրանց վերադարձի ապահովումը և շարունակելու է ջանքերը այդ ուղղությամբ:
Քննարկվել են նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության վերաբերող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը և Դեյվիդ Մքալիսթերը շեշտել են ԼՂ հակամարտության գոտի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունն ու այդ նպատակով հետևողական աշխատանքի իրականացումը:

PM Pashinyan Receives the Delegation Led by the Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the European Parliament
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by the Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the European Parliament David McAllister.
The Prime Minister emphasized the close cooperation with the European Parliament and noted that the European Union is one of the most important partners for the effective implementation of Armenia's democratic agenda. The Head of the Government emphasized cooperation within the framework of the Eastern Partnership and noted that our country occupies a leading position in the Eastern Partnership in the fight against corruption, freedom of speech, electoral reforms and other directions.
David McAllister thanked for the warm reception, noting the fact of effective and close cooperation with the Armenian parliamentarians. The Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the European Parliament welcomed the democratic reforms being implemented in Armenia in various fields, adding that the European Union will continue to support the Government of the Republic of Armenia in this direction.
The interlocutors referred to the processes taking place in the South Caucasus region, the situation around Nagorno Karabakh, the opportunities for de-blocking regional infrastructures, delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan. Prime Minister Pashinyan presented in detail the positions of the Armenian side in the mentioned directions and answered the questions of the delegation of the European Parliament.
The interlocutors emphasized the importance of ensuring regional peace and stability, and the continuation of dialogue in that direction.
Nikol Pashinyan referred to the issue of Armenian prisoners of war still held in Azerbaijan, in connection with which David McAllister noted that the European Parliament also attaches importance to ensuring their return by Azerbaijan and will continue efforts in that direction.
Issues related to the preservation of Armenian cultural heritage in the territories that have passed under Azerbaijani control were also discussed. Nikol Pashinyan and David McAllister emphasized the need to ensure the access of the UNESCO mission to the conflict zone of Nagorno-Karabakh and the implementation of consistent work for this purpose.