Ղազախստանը ավարտել է Հայաստանի հետ նավթամթերքների մատակարարման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի վավերացումը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը օրենք է ստորագրել Հայաստանի հետ նավթամթերքների մատակարարման ոլորտում առևտրատնտեսական համագործակցության մասին միջկառավարական համաձայնագրի վավերացման մասին, հայտնում է «Փրայմ»-ը՝ վկայակոչելով Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ Մաժիլիսի (ստորին պալատ) էկոլոգիայի և բնության կառավարման հանձնաժողովը հայտնել էր, որ համաձայնագիրը սահմանում է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության պայմաններն Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի 27-րդ խմբում դասակարգված ապրանքների մատակարարման համար, բացառությամբ նավթի, էլեկտրաէներգիայի, բնական գազի և ածուխի:
Ղազախական կողմի իրավասու մարմինը նավթի մատակարարների դիմումների և նավթամթերքների արտադրության և սպառման ներքին բալանսի հիման վրա հաստատում է հանրապետության նավթավերամշակման գործարաններից Հայաստան նավթամթերքի մատակարարման պլանը` ինդիկատիվ բալանսները չգերազանցող ծավալներով:
Արտահանման մաքսատուրքեր ապրանքներից չեն գանձվի՝ ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի 28-րդ հոդվածի համաձայն։ Դրանք նաև Հայաստանի տարածքից չեն կարող արտահանվել երրորդ երկրներ և ԵԱՏՄ երկրներ։ Պարտավորությունների խախտումներ հայտնաբերման դեպքում հայկական կողմը ղազախական կողմին դոլարով հաշվարկված և արտահանման մաքսատուրքերի ծավալին համարժեք փոխհատուցում է վճարում:

President Kassym-Jomart Tokayev of Kazakhstan has Signed the Oil Products’ Supply Agreement with Armenia
President Kassym-Jomart Tokayev of Kazakhstan has signed the law on ratification of an intergovernmental agreement on trade and economic cooperation with Armenia in the supply of oil products, Prime reported, citing the press service of the President of Kazakhstan.
Earlier, the Committee on Ecology and Environmental Management of the Mazhilis—the lower house of the Parliament of Kazakhstan—had informed that this agreement sets out the terms of trade and economic cooperation between the two countries for the supply of goods in Group 27 of the commodity list of foreign economic activity—except oil, electricity, natural gas, and coal.
The relevant agency of the Kazakh side shall approve the plan to supply oil products to Armenia from Kazakh oil refineries.
Export customs duties shall not be levied on these oil products—and in accordance with Article 28 of the EEU Treaty.