Ղազախստանը ավարտել է Հայաստանի հետ նավթամթերքների մատակարարման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի վավերացումը
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը օրենք է ստորագրել Հայաստանի հետ նավթամթերքների մատակարարման ոլորտում առևտրատնտեսական համագործակցության մասին միջկառավարական համաձայնագրի վավերացման մասին, հայտնում է «Փրայմ»-ը՝ վկայակոչելով Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ավելի վաղ Մաժիլիսի (ստորին պալատ) էկոլոգիայի և բնության կառավարման հանձնաժողովը հայտնել էր, որ համաձայնագիրը սահմանում է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության պայմաններն Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի 27-րդ խմբում դասակարգված ապրանքների մատակարարման համար, բացառությամբ նավթի, էլեկտրաէներգիայի, բնական գազի և ածուխի:
Ղազախական կողմի իրավասու մարմինը նավթի մատակարարների դիմումների և նավթամթերքների արտադրության և սպառման ներքին բալանսի հիման վրա հաստատում է հանրապետության նավթավերամշակման գործարաններից Հայաստան նավթամթերքի մատակարարման պլանը` ինդիկատիվ բալանսները չգերազանցող ծավալներով:
Արտահանման մաքսատուրքեր ապրանքներից չեն գանձվի՝ ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի 28-րդ հոդվածի համաձայն։ Դրանք նաև Հայաստանի տարածքից չեն կարող արտահանվել երրորդ երկրներ և ԵԱՏՄ երկրներ։ Պարտավորությունների խախտումներ հայտնաբերման դեպքում հայկական կողմը ղազախական կողմին դոլարով հաշվարկված և արտահանման մաքսատուրքերի ծավալին համարժեք փոխհատուցում է վճարում:

Президент Казахстана подписал закон о ратификации соглашения с Арменией о сотрудничестве в области поставок нефтепродуктов
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал закон о ратификации межправительственного соглашения с Арменией о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефтепродуктов в эту республику.
Ранее комитет по вопросам экологии и природопользованию мажилиса (нижняя палата) сообщал, что соглашение определяет условия торгово-экономического сотрудничества двух стран по поставке товаров, классифицируемых в группе 27 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (ТН ВЭД ЕАЭС), за исключением нефти, электроэнергии, природного газа и угля.
Компетентный орган казахстанской стороны ежемесячно до 25 числа на основании заявок поставщиков нефти и внутреннего баланса производства и потребления нефтепродуктов утверждает план поставок нефтепродуктов с нефтеперерабатывающих заводов республики в Армению в объемах, не превышающих индикативные балансы.
В отношении товаров не будут взиматься вывозные таможенные пошлины в соответствии со статьей 28 Договора о ЕАЭС. Их также нельзя вывозить в третьи страны и государства ЕАЭС с территории Армении. В случае выявления нарушений обязательств армянская сторона выплачивает казахстанской стороне суммы компенсации, исчисляемые в долларах и эквивалентные объему вывозных таможенных пошлин.