Չեխ խորհրդարանականները ստացել են Հայաստանի պետական պարգևներ. դեսպանատուն
Հանրապետության տոնի առթիվ դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը Չեխիայում ՀՀ դեսպանությունում կազմակերպեց ընդունելություն ի պատիվ Հայաստանի և Չեխիայի միջև գործող միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի: Այս մասին հայտնում է Չեխիայում ՀՀ դեսպանությունը:
Ընդունելության ընթացքում դեսպանը պաշտոնապես հանձնեց Հայաստանի Հանրապետության հետ բարեկամական հարաբերությունների հաստատման, ամրապնդման և զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի և համամարդկային արժեքների պաշտպանության գործում ներդրման համար չեխ ներկայիս և նախկին մի շարք խորհրդարանականներին՝ Հայաստանի անկախության 30-ամյակի կապակցությամբ շնորհված Հայաստանի Հանրապետության պետական պարգևներն ու մեդալները:
ՀՀ նախագահի՝ 2021թ․ դեկտեմբերի 16-ի ՆՀ-392 հրամանագրով Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի անդամ և Չեխիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Մարեկ Բենդան ու նախկին սենատոր, Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտյեխը պարգևատրվել են Մխիթար Գոշի մեդալով՝ տրված ակնառու պետական և հաuարակական-քաղաքական գործունեության, ինչպեu նաև դիվանագիտության, իրավագիտության ու քաղաքագիտության աuպարեզներում ունեցած նշանակալի ծառայությունների համար։
Նույն հրամանագրով Պատգամավորների պալատի և Չեխիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամ Յիրժի Կոբզան և նախկին պատգամավոր ու Չեխիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամ Մոնիկա Չերվիչկովան պարգևատրվել են Երախտագիտության մեդալով։
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի հրամանագրով ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալով պարգևատրվել են նախկին սենատորներ Միրոսլավ Նենուտիլը և Զդենկա Համոուսովան։
Մարեկ Բենդային և Յիրժի Կոբզային պարգևները հանձնվեցին Հայաստանի և Չեխիայի խորհրդարաններում գործող միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի՝ նույն օրը Չեխիայի խորհրդարանում կայացած պաշտոնական հանդիպմանը։
Դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը և ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Չեխիա պատգամավորական բարեկամության խմբի նախագահ Արթուր Հովհաննիսյանը բարձր գնահատեցին Հայաստանի ու Չեխիայի միջև ավանդաբար լավ բարեկամության ու համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված պարգևատրվածների գործունեությունը և համամարդկային արժեքների պաշտպանության, այդ թվում՝ ցեղասպանության ժխտման դեմ պայքարի և մարդասիրական հարցերի բարձրաձայնման գործում նրանց համառ ջանքերը:

Czech Parliamentarians Awarded With State Decorations And Medals of Armenia
On June 8, on the occasion of the Republic Day of Armenia, the Ambassador of the Republic of Armenia Ashot Hovakimian hosted a reception in honor of the Armenian-Czech Inter-Parliamentary Friendship Groups. During the reception the Ambassador officially handed over the state decorations and medals of the Republic of Armenia, awarded to a number of currently serving and former Czech parliamentarians on the occasion of the 30th anniversary of Armenia’s independence, for their significant contribution made to the establishment, strengthening and development of friendly relations with the Republic of Armenia and for their contribution to the protection of universal values.
By the Presidential Decree NH-392-A of December 16, 2021, Member of the Chamber of Deputies and Chairman of the Czech Republic-Armenia Inter-Parliamentary Friendship Group Marek Benda and former Senator and Vice President of the Senate Milan Štěch have been decorated with a ''Medal of Mkhitar Gosh'', awarded for outstanding state and social-political activities, as well as for significant services in the spheres of diplomacy, law and political science.
By the same Presidential Decree, Member of the Chamber of Deputies and the Czech Republic-Armenia Inter-Parliamentary Friendship Group Jiří Kobza and former MP and member of the Czech Republic-Armenia Inter-Parliamentary Friendship Group Monika Červíčková have been awarded with a ''Medal of Gratitude''.
By the Order of the President of the National Assembly of the Republic of Armenia, Commemorative Medals of the President of the National Assembly have been awarded to former Senators Miroslav Nenutil and Zdeňka Hamousová.
Marek Benda and Jiří Kobza were awarded with their decorations earlier on the same day during the official meeting between the Inter-Parliamentary Friendship Groups held at the Czech parliament.
Ambassador Ashot Hovakimian and the Chairman of the Armenia-Czech Republic Parliamentary Friendship Group of the National Assembly of RA Artur Hovhannisyan highly praised the activity of the awardees towards strengthening the traditionally good friendship and cooperation between Armenia and the Czech Republic and their persistent efforts towards upholding universal values, including fighting against the denial of genocide and raising voices on humanitarian issues.