Հայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Բուլղարիայի նախագահին
Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ:
Շնորհավորելով միմյանց Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ կողմերը նշել են, որ երեք տասնամյակների ընթացքում երկու երկների միջև համագործակցությունը զարգացել է փոխադարձ վստահության և հարգանքի հիման վրա:
Արարատ Միրզոյանը և Ռումեն Ռադևն անդրադարձել են հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով խորացնելու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունը, առևտրատնտեսական, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, կրթական ոլորտներում համագործակցությունը։
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ փոխայցելությունները, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակներում, կնպաստեն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող  ոլորտներում համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք իրացմանը: Կարևորվել է նաև Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը՝ որպես երկու երկրներն իրար կապող կարևոր կամրջի։
Անդրադառնալով տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում միջազգային համագործակցության հեռանկարներին՝ զրուցակիցները կարևորել են «Պարսից ծոց-Սև ծով»  տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատանքների իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը Բուլղարիայի նախագահին է ներկայացրել հարավկովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Երկուստեք շեշտվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Այս առումով նախարար Միրզոյանը ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերն` ուղղված ԼՂ հակամարտության տևական լուծմանը, և բարձր գնահատել Բուլղարիայի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
Ի թիվս այլ հրատապ լուծում պահանջող  հումանիտար հարցերի՝ շեշտվել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրեդադարձման, Արցախում հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողների պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը Բուլղարիայի նախագահին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացը:

Министр иностранных дел РА встретился с президентом Болгарии
14 июня находящийся с официальным визитом в Болгарии министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с президентом Республики Болгария Руменом Радевым.
Поздравив друг друга с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Республикой Болгария, стороны отметили, что в течение трех десятилетий сотрудничество между двумя странами развивалось на основе взаимного доверия и уважения.
Арарат Мирзоян и Румен Радев коснулись перспектив развития армяно-болгарских отношений, выразив обоюдную готовность углубить политический диалог между двумя странами, сотрудничество в торгово-экономической, транспортной, туристической, образовательной сферах.
Собеседники сошлись во мнении, что взаимные визиты, в том числе на самых высоких уровнях, поспособствуют полноценной реализации имеющегося потенциала сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. Была отмечена также важность роли армянской общины как важного моста, соединяющего две страны.
Коснувшись перспектив международного сотрудничества в сфере транспортных инфраструктур, собеседники отметили важность осуществления интенсивных работ по созданию транспортного коридора "Персидский залив-Черное море".
В ходе встречи были затронуты также вопросы региональной и международной безопасности.
Министр Мирзоян представил президенту Болгарии ситуацию в южно-кавказском регионе, в частности, последние развития, касающиеся отношений между Арменией и Азербайджаном, процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Было обоюдно подчеркнуто, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно путем мирных переговоров. В этом плане министр Мирзоян подчеркнул роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ, направленную на долгосрочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта, и высоко оценил позицию Болгарии по урегулированию конфликта под мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В числе других гуманитарных вопросов, требующих неотложного решения, была подчеркнута необходимость возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, сохранения армянских религиозных и историко-культурных памятников в Арцахе.
Министр иностранных дел РА представил президенту Болгарии также процесс нормализации отношений Армения-Турция.