Հայաստանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Բուլղարիայի նախագահին
Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ:
Շնորհավորելով միմյանց Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ կողմերը նշել են, որ երեք տասնամյակների ընթացքում երկու երկների միջև համագործակցությունը զարգացել է փոխադարձ վստահության և հարգանքի հիման վրա:
Արարատ Միրզոյանը և Ռումեն Ռադևն անդրադարձել են հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով խորացնելու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունը, առևտրատնտեսական, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, կրթական ոլորտներում համագործակցությունը։
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ փոխայցելությունները, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակներում, կնպաստեն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող  ոլորտներում համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք իրացմանը: Կարևորվել է նաև Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը՝ որպես երկու երկրներն իրար կապող կարևոր կամրջի։
Անդրադառնալով տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում միջազգային համագործակցության հեռանկարներին՝ զրուցակիցները կարևորել են «Պարսից ծոց-Սև ծով»  տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատանքների իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը Բուլղարիայի նախագահին է ներկայացրել հարավկովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին վերաբերող վերջին զարգացումները:
Երկուստեք շեշտվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Այս առումով նախարար Միրզոյանը ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերն` ուղղված ԼՂ հակամարտության տևական լուծմանը, և բարձր գնահատել Բուլղարիայի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:
Ի թիվս այլ հրատապ լուծում պահանջող  հումանիտար հարցերի՝ շեշտվել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց հայրեդադարձման, Արցախում հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողների պահպանման անհրաժեշտությունը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը Բուլղարիայի նախագահին է ներկայացրել նաև Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացը:

The Foreign Minister of Armenia Met with the President of Bulgaria
On June 14, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Bulgaria on an official visit, met with President of Bulgaria Rumen Radev.
Congratulating each other on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Republic of Bulgaria the sides noted that during the past three decades the cooperation between two states has developed based on mutual trust and respect.
Ararat Mirzoyan and Rumen Radev touched upon the prospects of the development of the Armenian-Bulgarian relations, expressing mutual readiness to deepen the political dialogue between two countries, the cooperation in the spheres of trade and economy, transport, tourism, education.
The interlocutors agreed that mutual visits, including at the highest levels, would promote the full realization of the existing potential for cooperation in the spheres of mutual interest. The role of the Armenian community in Bulgaria as an important bridge connecting the two countries was also highlighted.
Referring to the prospects of international cooperation within the sphere of transport infrastructure, the interlocutors emphasized the importance of the implementation of active works towards the establishment of the “Persian Gulf-Black Sea” transport corridor.
During the meeting a reference was also made to the issues of regional and international security.
Minister Mirzoyan briefed the President of Bulgaria the situation in the South Caucasian region, particularly the recent developments regarding the relations between Armenia and Azerbaijan, and the process of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Both sides stressed that the Nagorno-Karabakh conflict should be resolved through exclusively peaceful negotiations. In this regard Minister Mirzoyan stressed the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the lasting resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, and highly valued the  balanced position of Bulgaria on the settlement of the conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Among other urgent humanitarian issues, the need for repatriation of the Armenian prisoners of war and preservation of Armenian religious and historical-cultural heritage in Artsakh was stressed.
The Foreign Minister of Armenia presented the normalization process between Armenia and Turkey to the President of Bulgaria.