Սահմանազատման հանձնաժողովի գործունեությունը կապ չունի Ղարաբաղում իրավիճակի հետ. Զախարովա
Հայ–ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովի գործունեությունը որևէ կերպ կապված չէ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող ԼՂ Ասկերանի շրջանի գյուղերից մեկի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
«Միևնույն ժամանակ հույս ունենք, որ գործարկումն ու համակարգված աշխատանքը կնպաստեն Բաքվի և Երևանի միջև վստահության բարձրացմանն ու միջադեպերի կանխմանը, ինչպես հայ–ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում», – ասել է Զախարովան։
Ըստ նրա` Մոսկվան պատրաստ է նպաստել առաջիկայում հանձնաժողովի նիստի անցկացմանը։ Նա նշել է, որ ներկա պահին Ռուսաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկերներից ամսաթվերի հետ կապված առաջարկներ է սպասում։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Երևանում հայտարարել էր, որ արցախյան Փառուխ գյուղում տիրող իրավիճակը ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ուշադրության կենտրոնում է գտնվում։

Деятельность комиссии по делимитации не связана с ситуацией в Карабахе - Захарова о Парухе
Деятельность комиссии по делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы никак не связана с ситуацией вокруг села в Аскеранском районе Нагорного Карабаха в зоне ответственности российского миротворческого контингента. Как передает Sputnik Армения, об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова в ходе еженедельного брифинга.
"В тоже время мы рассчитываем , что запуск и планомерная работа будут содействовать повышению доверия между Баку и Ереваном и недопущению инцидентов, как на армяно - азербайджанской границе, так и в зоне ответственности российского миротворческого контингента", - сказала Захарова.
По ее словам, Москва готова содействовать проведению заседания комиссии в ближайшее время. Она отметила, что на данный момент Россия ждет предложений по датам от коллег из Армении и Азербайджана.
Ранее глава российского МИД Сергей Лавров в Ереване заявил, что ситуация в карабахском селе Парух находится в центре пристального внимания российских миротворцев.