Սահմանազատման հանձնաժողովի գործունեությունը կապ չունի Ղարաբաղում իրավիճակի հետ. Զախարովա
Հայ–ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովի գործունեությունը որևէ կերպ կապված չէ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող ԼՂ Ասկերանի շրջանի գյուղերից մեկի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
«Միևնույն ժամանակ հույս ունենք, որ գործարկումն ու համակարգված աշխատանքը կնպաստեն Բաքվի և Երևանի միջև վստահության բարձրացմանն ու միջադեպերի կանխմանը, ինչպես հայ–ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում», – ասել է Զախարովան։
Ըստ նրա` Մոսկվան պատրաստ է նպաստել առաջիկայում հանձնաժողովի նիստի անցկացմանը։ Նա նշել է, որ ներկա պահին Ռուսաստանը Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկերներից ամսաթվերի հետ կապված առաջարկներ է սպասում։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Երևանում հայտարարել էր, որ արցախյան Փառուխ գյուղում տիրող իրավիճակը ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ուշադրության կենտրոնում է գտնվում։

Zakharova Says the Activity of the Armenian-Azerbaijani Border Delimitation Commission has Nothing to do with Parukh
The activity of the Commission on Demarcation and Delimitation of the Borders of Armenia and Azerbaijan has nothing to do with the situation around the village of Askeran region of Nagorno Karabakh (ed. Parukh), ARMENPRESS reports the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said.
"At the same time, we expect that the work of the commission will contribute to the increase of trust between Yerevan and Baku, the prevention of incidents both on the Armenian-Azerbaijani border and in the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent," Zakharova said.
She added that Moscow is ready to facilitate the commission’s meeting in the near future, adding that Russia is waiting for proposals on the terms of the meeting from Yerevan and Baku.