Վարչապետը մասնակցել է ՀՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հիմնադրման 30 ամյակին նվիրված միջոցառմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի, կառավարության այլ անդամների հետ ներկա է գտնվել ՀՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հիմնադրման 30 ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն և ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինը:
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին, ֆուտբոլային հանրության ներկայացուցիչներին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ձևավորման 30-ամյակի առիթով.
«Մինչև 2050 թվականի Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության մեջ մենք արձանագրել ենք հետևյալ նպատակը՝ ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականը պետք է դառնա Աշխարհի կամ Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր: Ընդհանարապես ինչքանո՞վ է իրատեսական այս խնդրի լուծումը: Սովորաբար ֆուտբոլը մենք պատկերացնում ենք և ֆուտբոլի վրա կենտրոնանում ենք ուղիղ եթերում տեղի ունեցող և հեռարձակվող 90 րոպեների շրջանակներում: Իրականում 90 րոպեներ ուղիղ եթերում` խաղադաշտում գտնվող հաղթանակը չի ստեղծվում, այլ միայն արձանագրվում է հաղթանակը: Շատ կարևոր է, թե ինչ է տեղի ունեցել դրանից առաջ և ինչ է տեղի ունենալու դրանից հետո: Եվ թերևս ահա այս երկու ուղղություններով կատարված աշխատանքն է, որ որոշում է ֆուտբոլային ապագան:
Բայց ֆուտբոլային դառնության այս օրերին ես ուզում եմ գնահատել, թե ինչպիսին է մեր ֆուտբոլի վիճակը: Սրա ճիշտ գնահատականը տալու համար մենք պետք է տեսնենք, թե ինչ է տեղի ունենում 90 րոպեներից անդին: Այսօր այս լսարանը շատ կարևոր արձանագրումն է այն բանի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս ՖԻՖԱ-ի և ՈՒԵՖԱ-ի նախագահներին և այդ կազմակերպությունների, ձեռք է բերել շատ վստահելի գործընկեր: Ես ուզում եմ առանձնահատուկ ողջունենք մեր գործընկերների՝ ՖԻՖԱ-ի և ՈՒԵՖԱ-ի նախագահների ներկայությունը մեզ համար այսքան կարևոր իրադարձությանը: Բայց ուղիղ եթերի նմանությամբ այդ բարեկամության, վստահելի գործընկերության արտահայտությունն այս, պայմանական ասած, 90 րոպեները չեն, այլ այն, ինչ տեղի է ունեցել դրանից առաջ: Նախորդ երեք տարիների ընթացքում ՖԻՖԱ-ի աջակցությամբ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան Հայաստանի 7 մարզերում 90 նոր փոքր խաղադաշտ է ստեղծել, որտեղ ՖԻՖԱ-ն աջակցելու է շուրջ 2.5 միլիոն դոլարով: Սա կարևոր ներդրում է հայկական ֆուտբոլի ապագայի գործում, որովհետև այդ ապագա 90 րոպեների ճակատագիրը որոշվում է այդ գյուղական դաշտերում, որը պետք է համախմբի երեխաներին և նրանց շուրջ պիտի համախմբի մեծերին, և որը պիտի կոփի, կռի և ստեղծի թիմային ոգի, որը պետք է մեր երկիրը և մեր ֆուտբոլը բերի հաղթանակների: Ուզում եմ գնահատանքի խոսքեր ասել այն աջակցության առիթով, որ ցուցաբերել է ՈՒԵՖԱ-ն: Մասնավորապես, վաղը բացվելու է Աբովյանի քաղաքային ստադիոնը, որը հիմնանորոգվել է ՈՒԵՖԱ-ի հեթ-տրիկ ծրագրի շրջանակում: ՈՒԵՖԱ-ի աջակցությամբ կառուցվում, վերակառուցվում է Վանաձորի ստադիոնը: Առաջիկայում մենք կունենանք մեր ժամանակների, հայ մեծագույն ֆուտբոլիստներից մեկի՝ Խորեն Հովհաննիսյանի ֆուտբոլի դպրոցը, որը նույնպես կառուցվում է ՈՒԵՖԱ-ի աջակցությամբ: Լուսավորության համակարգեր են տեղադրվելու «Շենգավիթ» ստադիոնում, Գյումրիի քաղաքային ստադիոնում, և այս ամբողջ ներդրումները՝ ՈՒԵՖԱ-ի աջակցությունը, կազմելու է շուրջ 5 միլիոն դոլար: ՖԻՖԱ-ի նախագահն այսօր արձանագրեց, որ այս 90 փոքր դաշտերն առաջիկայում Հայաստանի Հանրապետությունում կդառնան 300: Այսօր մենք ՖԻՖԱ-ի նախագահի հետ, մեր նախորդ հանդիպման ժամանակ նաև, ՈՒԵՖԱ-ի նախագահի հետ քննարկում էինք հնարավորությունը՝ Հայաստանում ժամանակակից բոլոր չափանիշներին համապատասխանող նոր մարզադաշտ, զրոյից մարզադաշտ կառուցելու: Ես շատ ուրախ եմ, որ մեր այս բոլոր նպատակների իրագործման ճանապարհին մենք ունենք այնպիսի վստահելի գործընկերներ ինչպես ՖԻՖԱ-ն է՝ ի դեմս նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոյի և ՈՒԵՖԱ-ն՝ ի դեմս նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինի: Ես համոզված եմ, որ մենք այս ճանապարհին կհասնենք մեր նպատակներին:
Հարգելի գործընկերներ, ֆուտբոլը մեզ համար ունի շատ մեծ նշանակություն և այն ունի տնտեսական, մարզական, սոցիալ-հոգեբանական և քաղաքական նշանակություն: Հայաստանի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդը մարզական բնագավառում ունի շատ մեծ հաջողություններ: Սովորաբար, երբ մտերմիկ քննարկումների, սեղանների շուրջ, առիթներով քննարկում ենք հայկական սպորտի հաջողությունները, գրեթե բոլոր միջավայրերում, բոլոր ընտանիքներում խոսքը հասնում է նրան, որ մենք հաջողակ ենք անհատական մարզաձևերից և պակաս հաջողակ թիմային մարզաձևերից: Ահա այն, ինչի մասին խոսում ենք՝ հենց քաղաքական այսպիսի նշանակություն ունի, որովհետև թիմային ոգին, թիմային տրամաբանությունը մի երևույթ է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իրապես զարգանալու մեծ տեղ ունի, և Հայաստանի Հանրապետությունը կարիք ունի այդ տրամաբանությունը զարգացնելու, և ֆուտբոլը բացառիկ նշանակություն ունի այս նպատակն իրագործելու ճանապարհին: Ժամանակակից ֆուտբոլն ինստիտուցիոնալ երևույթ է, և հույս ունեմ նաև, որ ֆուտբոլի ահա ներկայացված զարգացումների միջոցով Հայաստանի Հանրապետությունում ինստիտուցիոնալ մտածողությունը կդառնա առօրյա:
Կրկին շնորհավորելով բոլորիս՝ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաի 30-ամյակի առիթով, ուզում եմ իմ գնահատանքի, շնորհակալության խոսքերն ասել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր այս ողջ ընթացքում ինչ որ ներդրում են ունեցել հայկական ֆուտբոլի զարգացման գործում՝ լինեն մարզիկներ, մարզիչներ, ներդրողներ, կազմակերպիչներ, պաշտոնյաներ: Ես հույս ունեմ, որ բոլորս, այդ մարդկանց ներդրումը վերցնելով, կկարողանանք այն հասցնել այնպիսի բարձունքների, որ անցած ճանապարհը հպարտությամբ հիշենք և արձանագրենք, նախկինում ունեցած մեր հպարտությունն ավելացնենք, կրկնապատկենք, բազմապատկենք:
Ուզում եմ ողջունել Հայաստանի ազգային հավաքականի բոլոր ժամանակների բոլոր խաղացողներին և ասել՝ իմացեք, որ դժվար ժամանակներում մենք միշտ ձեր կողքին ենք: Լավ ժամանակներում շատերը կլինեն ձեր կողքին, բայց դժվար ժամանակներում, իմացեք, որ միշտ ձեր կողքին ենք և պատրաստ ենք աջակցել ինչով կկարողանանք: Հաջորդ կարևոր նրբությունն այն է, բոլորս մեր հավաքականի, մեր ֆուտբոլի կողքին լինենք ոչ միայն այն ժամանակ, երբ նրանք հաղթում են, այլ երբ որոշակի դժվարություններ ունեն, որովհետև դրանք մեր դժվարություններն են, բոլորիս դժվարություններն են, և այդ դժվարությունները մենք պետք է հաղթահարենք միասին:

Пашинян принял участие в мероприятии по случаю 30-летия ФФА
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с руководителем аппарата премьер-министра Армении Араиком Арутюняном и членами правительства принял участие в мероприятии, посвященном 30-летию создания Федерации футбола Армении. В мероприятии также приняли участие президент ФИФА Джанни Инфантино и президент УЕФА Александер Чеферин.
Премьер-министр поздравил присутствующих, представителей футбольной сообщества с 30-летием образования Федерации футбола Армении.
"В Стратегии трансформации Армении до 2050 года мы поставили следующую цель: сборная Армении по футболу должна стать победителем чемпионата мира или Европы. Вообще, насколько реально решение этой задачи? Обычно мы представляем футбол и фокусируемся на футболе в течение 90 минут прямой трансляции. На самом деле на поле за 90 минут прямого эфира победа не создается, а только фиксируется. Очень важно, что было до этого и что будет после. И проделанная в этих двух направлениях эта работа и определяет будущее футбола.
Но в эти дни футбольной горечи я хочу дать оценку состоянию нашего футбола. Чтобы дать точную оценку, нам нужно посмотреть, что происходит вне 90 минут. Сегодня эта аудитория является очень важным подтверждением того, что Республика Армения в лице президентов ФИФА и УЕФА и этих организаций приобрела очень надежных партнеров.
Я хочу, чтобы мы особо поприветствовали присутствие наших партнеров, президентов ФИФА и УЕФА, на столь важном для нас мероприятии. Но, как и в случае с прямым эфиром, выражением этой дружбы, доверительного партнерства является не эти, условно говоря, 90 минут, а то, что было до этого. За последние три года при поддержке ФИФА Федерация футбола Армении построила 90 новых маленьких стадионов в 7 областях Армении, на которые ФИФА предоставит около 2,5 млн долларов.
Это важный вклад в будущее армянского футбола, т.к. судьба этих будущих 90 минут решается на тех сельских стадионах, которые должны объединять детей и объединять вокруг себя взрослых, и которые должны закалять и создавать командный дух, который и должен привести нашу страну и наш футбол к победам. Я хочу выразить признательность за поддержку, оказанную УЕФА.
В частности, завтра откроется городской стадион Абовяна, реконструированный в рамках программы хет-трик УЕФА. при поддержке УЕФА строится и реконструируется стадион Ванадзора. В ближайшем будущем у нас появится футбольная школа имени одного из величайших армянских футболистов современности Хорена Ованнисяна, которая также строится при поддержке УЕФА. На стадионе "Шенгавит" и городском стадионе Гюмри будут установлены системы освещения, и все эти инвестиции при поддержке УЕФА составят около 5 млн долларов.
Президент ФИФА сегодня констатировал, что эти 90 маленьких стадионов в будущем увеличатся до 300 в Республике Армения. Сегодня в ходе нашей встречи с президентом ФИФА, а также в ходе предыдущей встречи с президентом УЕФА мы обсудили возможность строительства с нуля в Армении нового стадиона, отвечающего всем современным стандартам. Я очень рад, что для достижения всех этих целей у нас есть такие надежные партнеры, как ФИФА в лице президента Джанни Инфантино и УЕФА в лице президента Александера Чеферина. Я уверен, что мы добьемся поставленных целей.
Уважаемые коллеги, футбол для нас имеет очень важное значение, он имеет экономическое, спортивное, социально-психологическое и политическое значение. Республика Армения, армянский народ имеет большие успехи в области спорта. Обычно, когда мы обсуждаем успехи армянского спорта в интимных беседах, за столом, по разным поводам, почти в любой обстановке, во всех семьях, то речь идет о том, что мы более успешны в индивидуальных видах спорта и менее успешны в командных видах спорта.
И то, о чем мы говорим, имеет именно политическое значение, потому что командный дух, командная логика - это явление, которое имеет большое пространство для реального развития в Республике Армения, и Республике Армения необходимо развивать эту логику, и футбол имеет исключительное значение для достижения этой цели. Современный футбол является институциональным явлением, и я также надеюсь, что благодаря представленным развитиям в футболе институциональное мышление станет обыденным явлением в Республике Армения.
Еще раз поздравляя всех нас с 30-летием Федерации футбола Армении. Хочу выразить признательность и благодарность всем людям, внесшим свой вклад в развитие армянского футбола, будь то спортсмены, тренеры, инвесторы, организаторы, чиновники. Я надеюсь, что все мы, перенимая вклад этих людей, сможем поднять его до таких высот, чтобы с гордостью вспоминать, преумножать нашу гордость, которая была у нас ранее.
Хочу поприветствовать всех игроков сборной Армении всех времен и сказать: знайте, что мы всегда поддерживаем вас в трудную минуту. Многие будут поддерживать вас в хорошие времена, но в трудные времена знайте, что мы всегда поддерживаем и готовы поддержать вас всем, чем сможем.
Следующий важный нюанс заключается в том, что мы все должны поддерживать нашу команду, наш футбол не только тогда, когда они побеждают, но и когда у них возникают определенные трудности, потому что это наши общие трудности, и мы должны преодолевать эти трудности вместе.