Շոլցը ԵՄ-ին կոչ է արել պատրաստվել ընդլայնմանը և դրա համար փոխել որոշումների կայացման գործընթացները
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը ԵՄ-ին կոչ է արել արդիականացնել որոշումների կայացման մեխանիզմները, այդ թվում՝ հետագա ընդլայնման նպատակով: Այս մասին նա հայտարարել է DPA գործակալությանը տված հարցազրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եվրամիությունը պետք է պատրաստվի ընդլայնմանը, դրա համար պետք է արդիականացնի իր կառույցներն ու որոշումների կայացման գործընթացները։ Միշտ չէ, որ հնարավոր կլինի միաձայն որոշումներ կայացնել այսօր լուծում պահանջող հարցերի շուրջ։ Եվ դա մենք պետք է քննարկենք ԵՄ գագաթնաժողովում բազմաթիվ այլ թեմաների հետ միասին»,- ասել է Շոլցը:
Կանցլերը նաև նշել է, որ անհրաժեշտ է ԵՄ-ին միանալու համար «կոնկրետ» գործողություններ առաջարկել այն երկրներին որոնք 20 տարի առաջ թեկնածու են դարձել։ «Հակառակ դեպքում տպավորություն կստեղծվի, որ այս կարգավիճակը ոչ մի բանի չի հանգեցնում»,- ասաց նա։

Шольц призвал ЕС готовиться к расширению и для этого изменить процессы принятия решений
Канцлер ФРГ Олаф Шольц призвал ЕС модернизировать механизмы принятия решений в сообществе, в том числе с перспективой на дальнейшее расширение. Об этом он заявил агентству DPA, передает ТАСС
"Евросоюз должен подготовиться к расширению. Для этого он должен модернизировать свои структуры и процессы принятия решений, - цитирует его агентство в воскресенье. - Не всегда будет получаться выносить единогласные решения по вопросам, которые нужно решать сегодня. И это нам предстоит обсудить на саммите ЕС наряду со многими другими темами".
Также канцлер заявил, что нужно "предложить конкретные" действия по вступлению в сообщество тем странам, которые стали кандидатами 20 лет назад. "Иначе создастся впечатление, что этот статус ни к чему не ведет", - отметил он.