Շոլցը ԵՄ-ին կոչ է արել պատրաստվել ընդլայնմանը և դրա համար փոխել որոշումների կայացման գործընթացները
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը ԵՄ-ին կոչ է արել արդիականացնել որոշումների կայացման մեխանիզմները, այդ թվում՝ հետագա ընդլայնման նպատակով: Այս մասին նա հայտարարել է DPA գործակալությանը տված հարցազրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եվրամիությունը պետք է պատրաստվի ընդլայնմանը, դրա համար պետք է արդիականացնի իր կառույցներն ու որոշումների կայացման գործընթացները։ Միշտ չէ, որ հնարավոր կլինի միաձայն որոշումներ կայացնել այսօր լուծում պահանջող հարցերի շուրջ։ Եվ դա մենք պետք է քննարկենք ԵՄ գագաթնաժողովում բազմաթիվ այլ թեմաների հետ միասին»,- ասել է Շոլցը:
Կանցլերը նաև նշել է, որ անհրաժեշտ է ԵՄ-ին միանալու համար «կոնկրետ» գործողություններ առաջարկել այն երկրներին որոնք 20 տարի առաջ թեկնածու են դարձել։ «Հակառակ դեպքում տպավորություն կստեղծվի, որ այս կարգավիճակը ոչ մի բանի չի հանգեցնում»,- ասաց նա։

German Chancellor Calls on EU to Get Prepared for Expansion
German Chancellor Olaf Scholz has called on the European Union to modernize mechanisms od decision-making, with a perspective for further expansion, TASS reports.
"The European Union must get prepared for the expansion. For these ends it should modernize its structures and processes of decision," he told DPA on Sunday. "It will not always be possible to pass unanimous decisions on issues requiring solution today. And we will discuss that at the EU summit along with many other topics."
He also said that it is necessary to offer concrete solutions concerning the admission of countries that were granted the candidate status twenty years ago. "Otherwise, it may look like this status means nothing," he noted.