Ֆրանսիայի վարչապետը կառավարության հրաժարականի խնդրագիր է ներկայացրել, որը նախագահը մերժել է
Ֆրանսիայի վարչապետ էլիզաբետ Բոռնը նախագահ Էմանուել Մակրոնին է ներկայացրել նախարարների կաբինետի հրաժարականի խնդրագիր, որը մերժվել է: Հունիսի 21-ին այդ մասին հայտնել են Ելիսեյան պալատում, տեղեկացնում է Արմենպրես-ը:
Ինչպես նշել են Մակրոնի վարչակազմում. «պետության ղեկավարն ակնկալում է, որ կառավարությունը կշարունակի կատարել իր առաքելությունը: Ելիսեյան պալատի ներկայացուցիչերի խոսքով՝ նախագահը «մտադիր է կառուցողական լուծումներ որոնել» հունիսի 21-ին խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարների հետ հանդիպումներում:
Կառավարության հրաժարականի խնդրագիրը տրվել է հունիսի 19-ին ավարտված խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների պատճառով: Դրանց արդյունքներով կառավարող դաշինքն Ազգային ժողովում (խորհրդարանի ստորին պալատ) կորցրել է մանդատների հուսալի մեծամասնությունը, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Macron Rejects A Resignation Letter From The Prime Minister
The French president has argued that the objective of the Government is ''to continue with its task'' while the parliamentary panorama after the elections is elucidated, 247 Agency reports.
Macron has been left without an absolute majority in the National Assembly, which in the best of cases forces him to agree with external political forces if he wants to carry out some of the reforms he promised before the presidential ones.
Borne has responded to this new panorama by putting his resignation letter on Macron’s table, according to the Elysee, which has pointed out that Macron now wants to contact the heads of the different parties in search of ''constructive solutions'', reports the French public television .