Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ռամկավար ազատական կուսակցության Կենտրոնական վարչության ներկայացուցիչներին՝ ՌԱԿ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Միքայել Խարապյանի գլխավորությամբ:
Վարչապետը շնորհավորել է կուսակցության հիմնադրման 100-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և կարևորել վերջինիս դերը հայ ժողովրդի պատմության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ ՌԱԿ-ն առաջիկայում առավել ակտիվ կշարունակի գործունեությունը Սփյուռքում և Հայրենիքում:
Միքայել Խարապյանը նշել է, որ Ռամկավար ազատական կուսակցությունն իր աջակցությունն է վերահաստատում Հայաստանի կառավարությանը՝ ի նպաստ Հայրենիքի առջև ծառացած խնդիրների լուծման և առաջընթացի:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՌԱԿ գործունեությանը և Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցերի:

Prime Minister Nikol Pashinyan received the representatives of the Central Board of the Armenian Democratic Liberal Party-Ramgavar headed by the Chairman of the of the Central Board Michael Kharapian.
The Prime Minister congratulated on the 100th anniversary of the establishment of the party, highlighting its role in the history of the Armenian people. Nikol Pashinyan expressed hope that the Ramgavar Party will continue its activities in the Diaspora and in the Motherland more vigorously in the near future.
Michael Kharapian noted that the Democratic Liberal Party-Ramgavar reaffirms its support for the Armenian Government for the benefit of the solution of the problems facing the Motherland and progress.
Issues related to the activities of Ramgavar Party and the strengthening of Armenia-Diaspora ties were touched upon during the meeting.