Ռուսաստանն առաջիկա ամիսներին Բելառուսին կփոխանցի «Искандер-М» հրթիռային համալիրները: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ բանակցությունների ընթացքում:
«Ինչպես և ձեզ հետ պայմանավորվել էինք, Դուք այդ հարցը դրել եք, մեզ մոտ որոշում է կայացվել։ Մենք առաջիկա ամիսների ընթացքում Բելառուսին կփոխանցենք «Искандер-М» հրթիռա-տակտիկական համալիրները, որոնք, ինչպես հայտնի է, կարող են կիրառել ինչպես բալիստիկ, այնպես էլ թևավոր հրթիռներ, ընդ որում՝ ինչպես սովորական, այնպես էլ միջուկային կատարմամբ», – ասել է Պուտինը:
ՌԴ ղեկավարն առաջարկել է նաև հանձնարարել պաշտպանության նախարարություններին և Ռուսաստանի և Բելառուսի գլխավոր շտաբերի պետերին՝ մշակել այս հարցի հետ կապված բոլոր մանրամասները։

Moscow will supply Iskander-M rocket systems to Minsk in the coming months, Russian President Vladimir Putin said at the opening of talks with his Belarusian counterpart Alexander Lukashenko on Saturday, TASS reports.
"As you and I have agreed upon, you were asking about this, we made a decision. In the coming months, we will supply Belarus with Iskander-M rocket tactical systems which, as it is known, can use both ballistic and cruise missiles both in the standard and nuclear modifications," Putin said.
The Russian leader also proposed to instruct Russian and Belarusian defense ministers and chiefs of staff to work through all the details related to this issue. "I agree absolutely," said Lukashenko. "It’s a deal," concluded Putin.