Ռուսաստանն առաջիկա ամիսներին Բելառուսին կփոխանցի «Искандер-М» հրթիռային համալիրները: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ բանակցությունների ընթացքում:
«Ինչպես և ձեզ հետ պայմանավորվել էինք, Դուք այդ հարցը դրել եք, մեզ մոտ որոշում է կայացվել։ Մենք առաջիկա ամիսների ընթացքում Բելառուսին կփոխանցենք «Искандер-М» հրթիռա-տակտիկական համալիրները, որոնք, ինչպես հայտնի է, կարող են կիրառել ինչպես բալիստիկ, այնպես էլ թևավոր հրթիռներ, ընդ որում՝ ինչպես սովորական, այնպես էլ միջուկային կատարմամբ», – ասել է Պուտինը:
ՌԴ ղեկավարն առաջարկել է նաև հանձնարարել պաշտպանության նախարարություններին և Ռուսաստանի և Բելառուսի գլխավոր շտաբերի պետերին՝ մշակել այս հարցի հետ կապված բոլոր մանրամասները։

РФ в ближайшие месяцы передаст Белоруссии комплексы "Искандер-М", которые могут применять как баллистические, так и крылатые ракеты. Об этом президент РФ Владимир Путин сообщил, открывая российско-белорусские переговоры, передает ТАСС
"Как мы с вами и договаривались, вы ставили вопрос об этом, решение у нас принято. Мы в течение ближайших месяцев передадим Белоруссии ракетно-тактические комплексы "Искандер-М", которые, как известно, могут применять как баллистические, так и крылатые ракеты, причем как в обычном, так и ядерном исполнении", - сообщил Путин.
Российский лидер также выступил с предложением поручить министерствам обороны и начальникам генеральных штабов РФ и Белоруссии проработать все детали, связанные с этим вопросом. "Согласен абсолютно", - сказал Лукашенко. "Договорились", - подытожил тему Путин.