Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի և Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի հետ ԱԺ բակում ներկա է գտնվել Ռամկավար ազատական կուսակցության հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը երկարամյա հայրենանվեր գործունեության համար ՌԱԿ կենտրոնական վարչության ատենապետ Միքայել Խարապյանին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով:
Կառավարության ղեկավար նշել է, որ պարգևը ՌԱԿ կատարած աշխատանքի գնահատանքն է ՀՀ իշխանությունների կողմից:
Վարչապետն իր խոսքում, մասնավորապես, ասել է.
«Ռամկավար ազատական կուսակցության հարգելի ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ՌԱԿ հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանի առիթով:
Կուսակցությունն իր մեկդարյա գործունեությամբ ծառայել է մեր ժողովրդին և Հայրենիքին՝ հանդիսանալով հայությանը ոգեշնչող, կարևոր ազգային խնդիրների լուծման, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, հայության ներգաղթի կազմակերպման և այլ համազգային խնդիրների լուծման կարևոր կազմակերպություններից մեկը:
Իրենց ազգանվեր գործունեությամբ հիշատակման են արժանի կուսակցական այնպիսի անհատներ, ինչպիսիք էին՝ Վահան Թեքեյանը, Արշակ Չոպանյանը, Միհրան Տամատյանը և այլոք:
Ավանդական այս կուսակցությունը մշտապես կարևոր դերակատարում է ունեցել համահայկական նշանակություն ունեցող գործընթացներում, իր պատմությամբ ու անցած ճանապարհով ապացուցել իր կենսունակությունը:
Բարձր գնահատանքի է արժանի ոչ միայն Ռամկավար ազատական կուսակցության գործունեությունն ու պատմությունը, այլ նաև նրա դերը Սփյուռքում քաղաքական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման մեջ: Մասնավորապես, անգնահատելի է կուսակցության ներդրումը հայապահպանության, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն այսօր էլ զգում է ՌԱԿ աջակցությունն ու զորակցությունը հայության և Հայաստանի առջև ծառացած կարևոր խնդիրների լուծման, ազգային ինքնության և լեզվի պահպանման, Մայր Հայրենիքի հետ կապերի ամրապնդման, Հայաստանի ու Արցախի զարգացման և այլ հարցերի լուծման գործում:
Մենք շահագրգիռ ենք կուսակցության քաղաքական գործունեության զարգացմամբ, որը կրում է այնպիսի ավանդույթներ և արժեքներ, որոնք միտված են բացառապես մեր երկրի և ժողովրդի միասնականության, ազատության ու պետականության ամրապնդմանը:
Այս հոբելյանը լավ առիթ է արժևորելու անցած ճանապարհը, վերագնահատելու այն և զարգացման նոր ուղի դուրս գալու միջոցները գտնելու համար:
Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով Ռամկավար ազատական կուսակցության հիմնադրման մեկդարյա հոբելյանի առիթով՝ մաղթում եմ կուսակցաշինական բեղմնավոր ու արգասաբեր գործունեություն՝ ի փառս մեր երկրի, հանուն Հայաստանի ժողովրդի և ողջ հայության:
Համոզված եմ՝ Հայաստանն ու հայությունը մշտապես շարունակելու է զգալ Ռամկավար ազատական կուսակցության զորակցությունն ու աջակցությունը»:

Премьер-министр Никол Пашинян вместе с руководителем аппарата премьер-министра Араиком Арутюняном и вице-спикером Национального Собрания Акопом Аршакяном в парке НС принял участие в мероприятии, посвященном 100-летию Армянской либерально-демократической (Рамкавар) партии.
Премьер-министр Пашинян за многолетнюю патриотическую деятельность наградил руководителя Центрального правления Армянской либерально-демократической партии Микаела Харапяна Медалью признательности.
Премьер-министр отметил, что медаль является оценкой со стороны властей Армении проделанной партией работы.
“Уважаемые руководители и представители Армянской либерально-демократической партии,
Сердечно поздравляю вас со 100-летием основания партии.
Своей вековой деятельностью партия служила нашему народу и Родине, являясь одной из важных вдохновляющих армян организаций, которые занимаются решением важных национальных проблем, продвижением международного признания Геноцида армян, организацией иммиграции армян и решением других национальных проблем.
За свою патриотическую деятельность заслуживают упоминания такие партийные деятели, как Ваан Текеян, Аршак Чопанян, Мигран Таматян и другие.
Эта традиционная партия всегда играла важную роль в процессах общеармянского значения и своей историей и пройденным путем доказала свою жизнеспособность.
Высокой оценки заслуживают не только деятельность и история партии, но и ее роль в организации политической и общественной жизни диаспоры. В частности, неоценим вклад партии в сохранение армянской идентичности и укрепление связей Армения-Арцах-Диаспора.
Правительство Республики Армения и сегодня чувствует поддержку и помощь партии в решении стоящих перед армянами и Арменией важных проблем, сохранении национальной идентичности и языка, укреплении связей с Родиной, развитии Армении и Арцаха и решении других вопросах.
Мы заинтересованы в развитии политической деятельности партии, несущей такие традиции и ценности, которые направлены исключительно на укрепление единства, свободы и государственности нашей страны и народа.
Этот юбилей – хороший повод взглянуть на пройденный путь, переоценить его, найти новые пути развития.
Еще раз поздравляю со столетием со дня основания партии, желаю плодотворной и эффективной партийной деятельности во славу нашей страны, на благо народа Армении и всех армян.
Убежден, что Армения и армяне всегда будут чувствовать поддержку и помощь Армянской либерально-демократической (Рамкавар) партии”.