Ուրախ եմ, որ Հայաստանում Սիրիան ներկայացնում է հայազգի դիվանագետ. Ալեն Սիմոնյանը՝ Նորա Արիսյանին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 28-ին ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանին: ԱԺ նախագահը շնորհավորել է վերջինիս Հայաստանի Հանրապետությունում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ:
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանում Սիրիան ներկայացնում է հայազգի դիվանագետ: Կարծում եմ, որ Ձեր նշանակումը մեր բարեկամ երկրների համար նաև խորհրդանշական է, և մոտ ապագայում շատ առիթներ կլինեն արդեն գործնական հանդիպումների համար»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ցավով է նշել այս տարիների ընթացքում սիրիացի բարեկամ ժողովրդի, այդ թվում՝ սիրիահայ համայնքի զրկանքների մասին: Միևնույն ժամանակ, նա համոզմունք է հայտնել, որ սիրիացիները, ինչպես և հայ ժողովուրդը, կհաղթահարեն երկարատև ճգնաժամի ծանր հետևանքները և առաջընթացի փուլ կմտնեն: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Սիրիայի դպրոցական դասագրքերում Հայոց ցեղասպանության թեման ներառելու դեսպանի նախաձեռնության համար:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Սիրիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի շրջանակում միջխորհրդարանական համագործակցությանը՝ շեշտելով բարեկամության խմբերի դերակատարումը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է իր ջանքերը՝ տարածաշրջանում տևական կայունություն հաստատելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը բարի երթ է մաղթել Սիրիայի դեսպանին դիվանագիտական առաքելության գործում՝ հավելելով, որ պատրաստ է աջակցել նրա ցանկացած նախաձեռնությանը՝ ի նպաստ երկու երկրների համագործակցության զարգացման և խորացման:

Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic Nora Arisian
On June 28, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic Nora Arisian. The NA President congratulated the latter on being appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic to the Republic of Armenia.
''I am glad that a diplomat of Armenian origin represents Syria in Armenia. I think that your appointment is also symbolic for our friendly countries, and in the near future there will be many occasions for already practical meetings,'' Alen Simonyan said.
The RA NA President noted with regret about the deprivations of the Syrian friendly people, including the Syrian Armenian community during these years. At the same time, he expressed conviction that the Syrians, as well as the Armenian people, will overcome the grave consequences of the long-lasting crisis and will enter into the phase of progress. Alen Simonyan expressed his gratitude for the initiative of the Ambassador to include the theme of the Armenian Genocide in the school textbooks of Syria.
The sides touched upon the inter-parliamentary cooperation within the framework of the 30th anniversary of the diplomatic relations between Armenia and Syria, stressing the role of the Friendship Groups.
Alen Simonyan noted that Armenia continues its efforts in establishing lasting stability in the region.
At the end of the meeting, the RA NA President wished the Ambassador of Syria good luck in her diplomatic mission, adding that he is ready to support her any initiative for the benefit of the development and deepening of cooperation between the two countries.