Աշխաբադում Կասպյան հնգյակի գագաթաժողովի շրջանակներում կայացել է Ադրբեջանի և Իրանի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Էբրահիմ Ռաիսիի հանդիպումը, գրում է NEWS.am-ը:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը, հանդիպմանը Ալիևն ասել է, որ «երկու երկրների միջև շատ լավ առաջընթաց է ձեռք բերվել մի շարք հարցերում, հատկապես՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և այլ ուղղություններով»։
Ռաիսին իր հերթին հայտարարել է, որ Ալիևի՝ Թեհրան, ինչպես նաև Իրանի նախագահի՝ Բաքու այցի պլաններ կան։ Նրա խոսքով՝ Բաքվի և Թեհրանի հարաբերությունները զարգացման ներուժ ունեն։
«Կարծում եմ, որ մենք դեռ չենք կարողացել օգտագործել մեր հարաբերությունների ամբողջ ներուժը։ Կարծում եմ, որ երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, առևտրային և մշակութային հարաբերությունները կարող են ավելի զարգանալ»,- ընդգծել է Ռաիսին։
Խոսելով երկու երկրների հարաբերությունների պատմության մասին՝ Ռաիսին հավելել է. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ապացուցել է, որ դժվար օրերին իր հարևանների բարեկամն է և երբեք չի թողնում իր ընկերներին դժվարությունների մեջ», հաղորդվում է Իրանի նախագահի կայքում։
Ռաիսին ընդգծել է, որ Իսրայելի ներկայությունը տարածաշրջանում ոչ մի կերպ չի նպաստում տարածաշրջանի անվտանգությանը։ Տարածաշրջանում անվտանգությունը հնարավոր է ձեռք բերել միայն տարածաշրջանի և դրա կասպյան հարևանների համագործակցության միջոցով, նշել է նա։

В Ашхабаде на ''полях'' саммита ''каспийской пятерки'' состоялась встреча президентов Азербайджана и Ирана Ильхама Алиева и Эбрагима Раиси, сообщает NEWS.am.
Как сообщает пресс-служба азербайджанского президента, Алиев на встрече заявил, что между двумя странами ''достигнут очень хороший прогресс по ряду вопросов, особенно в транспорте, энергетике'' и др. направлениях.
Раиси, в свою очередь, заявил о наличии планов по визиту Алиева в Тегеран, а также по визиту президента Ирана в Баку. По его словам, отношения между Баку и Тегераном имеют потенциал для развития.
''Я думаю, что мы пока не смогли использовать весь потенциал наших отношений. Думаю, что политические, экономические, торговые и культурные отношения между двумя странами могут получить дальнейшее развитие'', - подчеркнул Раиси.
Говоря об  истории отношений между двумя странами, Раиси добавил: ''Исламская Республика Иран доказала, что в трудные дни является другом соседей и никогда не оставляет своих друзей в беде'', сообщается на сайте президента ИРИ.
Раиси подчеркнул, что присутствие Израиля  в регионе никоим образом не способствует безопасности региона.  Безопасность в регионе может быть достигнута только при сотрудничестве региона и каспийских соседей, отметил он.