ԱՄՆ-ն և նրա գործընկերները կոչ են արել կասեցնել Ռուսաստանի և Բելառուսի սպորտի պետական մարմինների անդամակցությունը միջազգային սպորտային ֆեդերացիաներին՝ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության պատճառով։ Այս մասին ասված է երեքշաբթի օրը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ, հաղորդում է ՏԱԱՍ-ը:
«Ռուսաստանի և Բելառուսի սպորտի կառավարման ազգային գործակալությունները պետք է հեռացվեն սպորտի միջազգային ֆեդերացիաներից»,- ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ սերտ առնչություն ունեցող անձինք, ներառյալ պետական պաշտոնյաները, «պետք է հեռացվեն միջազգային սպորտային ֆեդերացիաներում ազդեցիկ պաշտոններից»։

США и их партнеры призвали приостановить членство национальных органов управления спортом России и Белоруссии в международных спортивных федерациях из-за специальной военной операции на Украине. Об этом говорится в заявлении, опубликованном во вторник на сайте Госдепартамента США, передает ТАСС
"Национальные ведомства по управлению спортом России и Белоруссии должны быть отстранены от международных спортивных федераций", - говорится в сообщении Госдепартамента США.
Также в заявлении утверждается, что лица, тесно связанные с Россией и Белоруссией, включая государственных служащих, "должны быть отстранены от влиятельных должностей в международных спортивных федерациях". "Национальным и международным спортивным организациям следует рассмотреть возможность приостановки трансляции спортивных соревнований в России и Белоруссии", - сказано в сообщении.