Պետությունը նրա համար է, որպեսզի ժողովրդի հավերժությունն ապահովի. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Լույս» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցած «Հայկյան-2021» մրցանակաբաշխությանը:
Մրցանակաբաշխությանը Սերժ Սարգսյանն ելույթ է ունեցել.
«Նախ ուզում եմ մեկ անգամ ևս ողջունել այստեղ հավաքված մեր գործընկերներին, նաև շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին ու մրցանակակիրներին այս միջավայրը ստեղծելու համար:
Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է ավանդույթի շարունակությունը: Իմ խորին համոզմամբ, ստեղծող, ստեղծագործող, պայքարող մարդիկ` իրական պայքարողները, իրական ստեղծագործողները, երբեք դա չեն անում այն ակնկալիքով, որ երբևէ իրենք մրցանակ ստանան կամ էլ իրենց գործն ի ցույց կդրվի ուրիշներին: Նրանք դա անում են իրենց հոգու կանչով և, ցավոք սրտի, շատ հաճախ անում են նաև անձնազոհության գնով:
Այսօր ունեցանք այդպիսի օրինակ՝ Արմեն Գրիգորյանը. ես տեղյակ եմ իր անմիջական փաստաբաններից, որ կատեգորիկ հրաժարվում էր դիմել այս իշխանություններին, որպեսզի առողջական վիճակով պայմանավորված՝ փոխվի իր խափանման միջոցը: Այո, ուներ որոշակի առողջական պրոբլեմներ, բայց պետք է նաև փաստեմ, որ այդ առողջական պրոբլեմները չեն հանդիսացել այսօրվա իր հավերժություն գնալու պատճառը: Մասնագետների առաջին արձագանքներն էին, որ նա մահացել է սրտի կաթվածից, ինչպես ասում են՝ обширный инфаркт-ից: Նա երբեք սրտի համար որևէ բժշկի չէր դիմել:
Ես  բազմաթիվ մրցանակաբաշխությունների եմ մասնակցել և արձանագրել եմ, որ այս մրցանակաբաշխությունը նպատակ ուներ ի հայտ բերել, ի ցույց դնել հանրությանը այն աշխատանքները, այն ավանդը, որ ունեցել են մարդիկ մեր ազգային արժեքները պահելու, պահպանելու և ավելացնելու գործում: Բայց ես տեսնում եմ, որ մրցանակակիրների մեջ  նաև կան մարդիկ, ովքեր զբաղված են այն մարտահրավերներով, որ ունեն մեր ազգային արժեքները, և պայքարում են դրա ուղղությամբ: Սա շատ կարևոր հանգամանք է, եթե նայենք մեր շուրջը և տեսնենք, թե ինչ է կատարվում:
Ես վստահ եմ, որ սա ժամանակավոր երևույթ է մեր ազգի, մեր հասարակության կյանքում: Պատմության ընթացքում բազմաթիվ անգամներ են եղել այսպիսի իրավիճակներ՝ այնքան, որ նույնիսկ շատերին, չգիտեմ ասեմ՝ գայթակղությա՞ն, թե՞ փաստերի պարտադրանքով, փորձում են հիասթափեցնել մեր ժողովրդից, փորձում են տարբեր-տարբեր ծայրահեղությունների գիրկը գցել:
Ես չգիտեմ մի ժողովուրդ, որ առանց պետականության երկար ժամանակ դիմացել է: Երևի մենք եզակիներից ենք:
Այո, կարելի է տարբեր օրինակներ բերել, բայց, որպես ժողովուրդ, նրանք չեն կարող լիարժեք համարել, որ իրենց ազգային առաջնահերթություններն իրականացվում են:
Պետությունը նրա համար է, որպեսզի այդ առաջնահերթություններն իրականացնի: Պետությունը նրա համար է, որպեսզի ժողովրդի հավերժությունն ապահովի: Պետությունը նրա համար է, որպեսզի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովի: Եթե պետությունն ի վիճակի չէ սա անելու, ուղղակի դա ողբերգություն է այդ ժողովրդի համար:
Ես խորապես համոզված եմ, որ բազմաթիվ արժանի մարդիկ, բազմաթիվ արժանի գործեր այս լսարանում ներկայացված չեն, բայց միևնույն ժամանակ, ես շատ լավ հասկանում եմ, որ մի միջոցառումով կամ մի մրցանակաբաշխությամբ անհնար է ամբողջն ընդգրկել, և այս առումով, իհարկե, իմ ցանկությունն է, և ես իմ աջակցությունն եմ հայտնում «Հայկյան» մրցանակաբաշխությանը, որպեսզի այն լինի հավերժ, անցկացվի ամեն տարի, և որպեսզի մենք կարողանանք մեր ուժերի  ներածին չափով խրախուսել և այդպիսով մեր շնորհակալությունը հայտնել այդ մարդկանց:

Государство существует для того, чтобы обеспечивать вечность народа: Серж Саргсян
Третий президент РА Серж Саргсян присутствовал на состоявшемся в конференц-зале фонда "Луйс" вручении премий "Айкян-2021".
Серж Саргсян выступил на церемонии награждения:
"Прежде всего, хочу еще раз приветствовать наших собравшихся здесь коллег, также выразить благодарность организаторам и лауреатам за создание этой атмосферы.
Думаю, что продолжение традиции очень важно. По моему глубокому убеждению, люди, которые созидают, занимаются творчеством, борются, - по настоящему борются, по настоящему занимаются творчеством - никогда не делают этого, рассчитывая когда-либо получить премию, или продемонстрировать свое дело другим. Они это делают по зову своей души и, к сожалению, очень часто делают также, жертвуя собой.
Сегодня мы имеем такой пример – Армен Григорян. Я знаю от его непосредственных адвокатов, что он категорически отказывался обратиться к этим властям, чтобы по состоянию здоровья ему изменили меру пресечения. Да, у него были определенные проблемы со здоровьем, но я должен также констатировать, что эти проблемы со здоровьем не явились причиной его сегодняшнего ухода в вечность. Первыми откликами специалистов было то, что он скончался от инфаркта, как говорят, "обширный инфаркт". Он никогда из-за сердца ни к какому врачу не обращался.
Я много раз участвовал во вручении премий и констатировал, что эта премия имеет цель выявить, продемонстрировать общественности те работы, тот вклад, который внесли люди, чтобы сохранять наши национальные ценности, оберегать и преумножать их. Но я вижу, что среди лауреатов есть также люди, которые занимаются теми вызовами, которые угрожают нашим национальным ценностям, и эти люди борются в этом направлении. Это очень важное обстоятельство, если мы посмотрим вокруг и увидим, что творится.
Я уверен, что это очень временное явление в жизни нашего народа, нашей общественности. В течение истории многократно бывали такие ситуации. Их было столько, что даже многих, не знаю, как сказать… по велению соблазна ли, фактов ли… пытаются разочаровать в нашем народе, пытаются задействовать всякие-разные крайности.
Я не знаю такого народа, который долго выдержал без государственности. Мы, наверное, - из немногих.
Да, можно приводить разные примеры, но как народ они не могут считать полноценно, что их национальные приоритеты реализуются.
Государство существует для того, чтобы реализовывать эти приоритеты. Государство существует для того, чтобы обеспечивать вечность народа. Государство существует для того, чтобы обеспечивать безопасность народа. Если государство не в состоянии этого делать, это просто трагедия для данного народа.
Я глубоко убежден, что многие достойные люди, многие достойные дела не представлены в этой аудитории, но в то же время, я очень хорошо понимаю, что одним мероприятием или одной премией невозможно охватить все, и в этом плане, конечно, мое пожелание, и я выражаю свою поддержку премии "Айкян", чтобы она была вечной, проводилась каждый год, и чтобы мы могли в меру своих сил поощрять и таким образом выражать нашу благодарность этим людям.